İtalya’da keşfedilen İsa eskizi Da Vinci’ye ait olabilir

İtalya’da keşfedilen İsa eskizi Da Vinci’ye ait olabilir

Leonardo da Vinci’nin çalışmalarını inceleyen araştırmacılar, İtalya’da yakın zamanda keşfedilen İsa eskizinin ona ait olduğunu düşünüyor. Çalışmalar eserin 16’ncı yüzyılın başlarına ait olduğunu gösteriyor.

Independent Türkçe‘nin Sputnik News‘tan aktardığı habere göre, şu anda Lecco’daki iki koleksiyonerin elinde bulunan söz konusu çizim, ünlü İtalyan dehanın çizimleriyle dikkate değer benzerlikler taşıyor.

Bunlardan en önemlisi, Leonardo da Vinci’nin, “Son Akşam Yemeği” de dâhil olmak üzere eserlerinde sıkça kullandığı ünlü kırmızı tebeşirle çizilmesi.

Eseri inceleyen sanat tarihçisi Annalisa Di Maria, İsa’nın gözlerinin ve sakalının çizim stilinin, Rönesans sanatçısının Kırmızı Tebeşir Otoportresi’yle uyumlu olduğunu da belirtti.

Ayrıca, “Mona Lisa” tablosundaki portre stili, yeni bulunan eskizde de görülüyor.

Di Maria, çizimin İtalyan hezarfenin tipik dinamizmine ve hareket duygusuna sahip olduğunu belirtti ve şu ifadeleri kullandı: “Epey güzel ve saf bir çalışma. Bunu Leonardo’nun çizdiğine kesinlikle ikna oldum.”

Laboratuvarda yapılan testler, çizimin 16’ncı yüzyılın başlarına ait olduğunu da gösteriyor.

Öte yandan, keşfedilene kadar eserin kimde olduğu ve nerede saklandığı belirsizliğini koruyor.

Bir grup sanat tarihçisiyse, Covid-19 tehlikesinin azaldığı bir zamanda çizimin ayrıntılı açıklamasını yapmayı planlıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar