İtalya’da Grup Yorum adına özel ödül

İtalya’da Grup Yorum adına özel ödül

İtalyalı müzisyen Luigi Tenco adına verilen “Tenco Ödülü”ne bu yıl Grup Yorum Özel Ödülü de eklendi. Organizatörler, Grup Yorum Özel Ödülü’nün “mücadele veren tüm şarkı yazarları, müzisyenler ve zulüm görenler” için verildiğini açıkladı.

bianet’ten Murat Çınar’ın haberine göre, İtalya’nın 1967’de intihar eden ünlü müzisyeni Luigi Tenco adına verilen Tenco Ödülü’ne bu yıl Grup Yorum Özel Ödülü de eklendi. 20 Kasım’da sahiplerini bulan ödüllerde Grup Yorum Özel Ödülü’ne sürgünde yaşayan Mısırlı müzisyen Ramy Essam layık görüldü.

Premio Tenco/ Tenco Ödülü, Sanremo Müzik Festivali’nde yaşanıldığını iddia ettiği bir haksızlığı protesto etmek için 29 yaşında intihar eden müzisyen adına 1974 yılından beri veriliyor. Bu seneye kadar kazananlar arasında Jaques Brel, Léo Ferré, Leonard Cohen, Elvis Castello ve Nick Cave gibi isimler de yer alıyor.

Grup Yorum’a saygı

Bu sene ilk defa, Premio Tenco organizatörleri, başarılı müzik kariyerleri haricinde sosyal ve siyasi mücadeleleri açısından etkili olan sanatçılara, Grup Yorum Özel Ödülü verme kararı aldı. Organizasyonun resmî açıklamasında şöyle denildi: “Bu yıl vereceğimiz Grup Yorum Ödülü, Erdoğan rejimi tarafından zulüm gören ve buna karşı siyasi ve sosyal olarak mücadele eden gruba saygı amacıyla oluşturuldu. Grup konserlerden men edildi ve bazı üyeleri hapse atıldı. Bunlardan üçü, yaklaşık bir yıl süren açlık grevinden sonra öldü. Ödül onların adına, bu şekilde mücadele veren tüm şarkı yazarlarının, müzisyenlerin ve dünyada diktatörlük tarafından zulüm gören pek çok kişi adına verilecek.”

Essam, Mısır’ın sembolü

Seçilen sanatçıya ödülü verecek olan kurum ise Uluslararası Af Örgütü İtalya şubesi. Kurumun ulusal sözcüsü Riccardo Noury konuya dair açıklama yaptı. Açıklamada Noury şöyle dedi: “Bu yeni ödülün insan haklarından bahseden şarkı ve şarkıcılara verilmesi bizim için çok önemli bir şey. İlkinin de Mısırlı sanatçı Ramy Essam’a verilmesi çok doğru bir karar oldu. Ramy, Mısır devriminin neşesi, mücadele ve dayanışmasının da sembolü oldu. Zaten bu sebeple de, özgür düşüncenin yer bulamadığı bugünün Mısır’ından gidip sürgünde yaşamak zorunda kaldı”.

Essam: ‘Sanata ihtiyacımız var’

Grup Yorum Özel Ödülü’nün bu yılki sahibi Ramy Essam, İtalya’nın La7 kanalında yayımlanan “Propaganda Live” adlı televizyon programına konuk oldu. Diego Bianchi’nin sunduğu programda Ramy şöyle konuştu: “Grup Yorum sanatın insanlara yardım edebileceğini, tarihte biz iz bırakabileceğini ve fark yaratabileceğini gösterdi. Müzik ama genel itibariyle sanat diktatörler için bir korku kaynağı ne yazık ki. Öte yandan sanat durdurulamaz ve tutuklanamayacak bir güçtür. Bugün siyasette daha fazla sanata ve siyasi sanata ihtiyacımız var”.

Müziğin herkes tarafından konuşulabilen bir dil olduğunu belirten Essam, en iyi siyasi konuşmaların bile dillerden düşmeyen bir şarkıdan daha güçsüz kalabileceğine inandığını söyledi. “Ben Tahrir Meydanı’nda devrimi yaşayan şanslı bir müzisyenim. Aynen bu deneyim gibi insanları dünyada birleştirecek müziğe ihtiyacımız var” diye konuşan Ramy röportajını şu sözlerle bitirdi: “Ben tutuklandım, işkence gördüm ve benimle çalışan insanlar öldürüldü. Beraber çalıştığım bazı insanlar ise hala hapiste. Bu yaşananlar gelecekte bir daha olabilir ancak biz böyle olmaması için mücadeleye devam etmeliyiz”.

Luigi Tenco kimdir?

Luigi Tenco, 1938 Cassine doğumlu İtalyan bir müzisyen. Tenco sosyal konular içeren şarkılarının sözlerini yazdı, besteledi ve seslendirdi. 1967 yılında ünlü Sanremo Müzik Festivali’nde haksızlığa uğradığını belirttiği bir mektup bırakarak intihar etti. İtalyan hafif müziğinin 60’larda öncülerinden olan şarkıcı, Gino Paoli, Ornella Vanoni, De André ve Enzo Jannacci önemli isimlerle de çalıştı.

Ramy Essam kimdir?

Ramy Essam, 1987 doğumlu ve Mısır vatandaşı müzisyen. 2011’de Mısır’da başlayan ‘Arap Baharı’ isimli halk ayaklanmasının merkezi olan ve ülkenin başkenti Kahire’nin Tahrir Meyda’nında onbinlerce insanın önünde söylediği devrim, özgürlük ve eşitlik şarkılarıyla ünlü. İlerleyen zamanlarda değişen siyasi profil sonucu Essam tutuklandı, işkence gördü ve onunla çalışmış bazı arkadaşları öldürüldü veya halen tutuklu. İfade özgürlüğünün ‘suç’ olduğu Mısır’dan çıkmak zorunda kalan Essam, 2014’ten  beri Finlandiya ve İsveç’te hayatını sürdürüyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal