İtalyan hükümeti sinemaların açılmasına destek için fazladan 40 milyon euro ayırdı

İtalyan hükümeti sinemaların açılmasına destek için fazladan 40 milyon euro ayırdı

İtalya Kültür Bakanı Dario Franceschini, pandemi döneminde büyük zarar gören sinema salonlarına destek olmak için 40 milyon euro vaadinde bulunan kararnameyi imzaladığını açıkladı.

Geçtiğimiz yıldan beri pandemi dolayısıyla uzun bir süredir kapalı olan sinema salonları için tehlike çanları çalmaya başlamıştı. Kapalı olmaları dolayısıyla bilet gelirlerinden mahrum kalmaları, filmlerin gösterim tarihlerinin ertelenmesi, reklam gelirlerinin olmaması ve festival gibi büyük çaplı etkinliklerin iptal edilmesi sinema salonlarını ekonomik açıdan olumsuz etkiledi. Hatta Avrupa’daki film gösterim sektörünü temsil eden Brüksel merkezli The International Union of Cinemas (UNIC), hazırladığı bir raporla durumun ciddiyetini gözler önüne sererek hükümetlere eylem planı çağrısında bulundu.

FilmLoverss‘ın Cineuropa‘dan aktardığı habere göre, geçtiğimiz aylarda yapılan bu yardım çağrısı İtalya’da karşılık buldu. Kısa bir süre önce İtalya Kültür Bakanı Dario Franceschini, pandemi döneminde büyük zarar gören sinema salonlarına destek olmak için 40 milyon euro vaadinde bulunan kararnameyi imzaladığını açıkladı.

‘Hükümet pandeminin başlangıcından itibaren sinemaya destek vermiş ve desteklemeye devam etmektedir’

Bakanlık, sinema sektörüne desteğini şu şekilde kelimelere döktü: “Film ve görsel-işitsel sektör, bu ülkenin yaratıcı anlamdaki ana endüstrisidir. Bu nedenle hükümet, pandeminin başlangıcından itibaren prodüksiyondan dağıtıma, sinemaların açılması için bir sinema salonundan diğer bir sinema salonuna kadar tüm sektöre destek vermiş ve destek vermeye devam etmektedir.”

Bahsi geçen destekte paylaşım şu şekilde yapılacak: 25 milyon euro, 1 Aralık 2020-28 Şubat 2021 tarihleri arasında bir önceki yılın aynı dönemine göre kaybedilen gişe kazançlarının telafi edilmesi için harcanacak. 2020 sinema kiralama giderleri doğrultusunda hak sahipleri arasında da 5 milyon euro paylaşılacak. 26 Nisan 2021 ile mevcut kararname tarihi arasındaki dönemde haftada en az üç gün gösterim yapan sinemalar arasında 5 milyon euro eşit olarak bölünürken; 1 Haziran 2021-31 Temmuz 2021 tarihlerinde haftada en az üç gün gösterim yapacak sinemalar arasında da bu miktarda bir paylaşım yapılacak. Ayrıca merkezleri İtalya’da bulunan, 1 Ocak 2020 ve 7 Mart 2020 tarihleri arasında en az 20 film göstermiş, sosyal sigorta ödemelerini düzenli olarak yapan sinema işletmecileri de bu destekten yararlanabilecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal