İsviçre, özsavunma hakkını kullanan Yasemin Çakal’a ‘politik oturum hakkı’ tanıdı

İsviçre, özsavunma hakkını kullanan Yasemin Çakal’a ‘politik oturum hakkı’ tanıdı

İsviçre, Türkiye’de kendisine ağır şiddet uygulayan eşini özsavunma hakkını kullanarak öldürmekten 15 yıl hapis cezasına çarptırılan ve bir süre hapis yatan Yasemin Çakal’a “politik oturum hakkı” tanıdı.

Yasemin Çakal, kendisine sistematik şiddet uygulayan eşi Özkan Kaymaklı’yı meşru savunma hakkını kullanarak öldürmüş, 2014 yılından itibaren tutuklu yargılandığı davanın 4 Temmuz 2017 tarihindeki karar duruşmasında tahliye edilmişti. Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Yasemin Çakal hakkında, “Meşru savunmada mazur görülebilecek heyecan, korku ve telaşla sınırı aşması sonucunda eylemi gerçekleştirildiği kabul edildiğinden, ceza verilmesine yer olmadığına” karar vermişti. İstinaf Mahkemesi ise Çakal’a 15 yıl hapis cezası vermişti.

Tahliye olduktan sonra tehditler almaya devam ettiği için İsviçre Göç Bürosu’na sığınma talebinde bulunan Çakal, bir süredir İsviçre’de bir sığınma kampında yaşıyordu.

‘Avrupa’da bir ilk’

İsviçre makamları Yasemin Çakal’a “politik oturum hakkı” tanıdı. Kararı duyuran feminist avukatlar, bunun Avrupa’da bir ilk olduğunu belirterek şu açıklamayı yaptı:

“Sistematik erkek şiddetine maruz kalan, o sabahların birinde kendinin ve oğlunun hayatını savunduğu/savunmak zorunda kaldığı için yargılanan, yıllarca hapishanede kalan #YaseminÇakal hakkında önce karar verilmesine yer olmadığı ve tahliye kararı verilmişti. Üst mahkeme bu kararı kaldırıp hapis cezası verdi. Yasemin burada nefes alamadığı için tüm zorlukları göze alıp gitti, politik oturma başvurusunda bulundu.

“Dün İsviçre’de ve Avrupa’da bir ilk gerçekleşti, ‘adli suç’ olarak kabul edilen bir kategori için politik oturma hakkı tanındı. Çünkü erkek şiddeti münferit değil, tesadüf değil politik. Bu kararın erkek şiddetine maruz kalan tüm kadınlar için nefes aldırıcı olmasını umarken, bu içerikte düzenleme getiren #İstanbulSözleşmesi’ni anmamak da mümkün değil. Ha bir de kadın dayanışmasının sihrini.”

‘Tüm kadınlar için çok önemli’

Konuya ilişkin sosyal medya üzerinden bir video yayımlayan Yasemin Çakal ise bunun tüm kadınlar için çok önemli bir karar olduğunu dile getirdi. Çakal özetle şunları söyledi:

“Üç yıl boyunca hep bunu düşündüm. Ölebilirdim. Mucize bir şekilde hayatta kalan bendim. Cezaevine girdiğimde babam da ağabeylerim de herkes hayatına devam etti. Olan bana olmuş.

“Gerçekten gitmediğim için hayatımı kurmadığım için çok üzüldüm. Seneler önce arkama baktığım için döndüm. Hapisten çıkınca hemen arkama bakmadan buraya geldim. Ama hakkımı da aldım. Sadece kendim için değil tüm kadınlar için çok önemli bir karar. Politik oturum almam çok önemli.”

https://twitter.com/feministavukatt/status/1377660148374777861?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1377660148374777861%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fgazetekarinca.com%2F2021%2F04%2Fisvicre-ozsavunmada-bulunan-yasemin-cakala-politik-oturum-hakki-tanidi%2F

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal