İsveç’in bu yılki Oscar aday adayı ‘Ve Sonra Dans Ettik’ gösterimde

İsveç’in bu yılki Oscar aday adayı ‘Ve Sonra Dans Ettik’ gösterimde

Bu hafta üçü yerli, dördü yabancı, yedi film gösterime giriyor.

Gürcistanlı yönetmen Levan Akin’in senaryosunu kaleme aldığı ve yönetmenliğini üstlendiği filmi “Ve Sonra Dans Ettik”, Başka Sinema dağıtımıyla gösterimde. İsveç’in bu yılki Oscar aday adayı olan filmde Levan Gelbakhiani, Bachi Valishvili, Ana Javakishvili ile Giorgi Tsereteli rol alıyor.

İlkgösterimini Cannes Film Festivali’nde Yönetmenlerin On Beş Günü başlıklı bölümde gerekleştiren filmde, geleneksel Gürcistan folkloruna uygun bir dans eğitimi alan Mehrab’ın, dans ekibine dahil olan Irakli’ya karşı duyduğu rekabete ve arzularına odaklanılıyor.

Filmde ABBA’dan Robyn’e ve Gürcü halk melodilerine kadar uzanan çeşitli müziklere yer veriliyor.

Yönetmen Akin ise film için Gürcistanlı eşcinsel gençlerle uzun söyleşiler yaptığını söylüyor.

‘Kraliçe Lear’

“Gözetleme Kulesi”, “11’e 10 Kala”, “İşe Yarar Bir Şey” adlı filmlerde imzası olan Pelin Esmer’in yönetmenliğinde çekilen “Kraliçe Lear”, haftanın dikkat çeken diğer yapımı.

İlkgösterimini 25. Saraybosna Film Festivali’nin Uluslararası Belgesel bölümünde gerçekleştiren film, Adana Altın Koza ve Antalya Altın Portakal film festivallerine konuk olmuştu.

Filmde, Shakespeare’in “Kral Lear” oyunuyla Toroslar’daki dağ köylerine otuz günlük bir turneye çıkan Mersin Arslanköylü tiyatrocu kadınların hikâyesine ışık tutuluyor. “Kral Lear” oyununun yavaş yavaş “Kraliçe Lear”e dönüşmesi anlatılıyor.

‘Asfaltın Kralları’

2017’de çektiği “Logan” filmiyle beğeni toplayan James Mangold’ın gerçek olaylara dayanan “Asfaltın Kralları” adlı yeni filmi, ünlü oyuncular Matt Damon ve Christian Bale’i bir araya getiriyor. Jon Bernthal ile Caitriona Balfe’ın onlara eşlik ettiği filmin görüntü yönetiminde Phedon Papamichael’in imzası var.

Araba tasarımcısı Carrol Shelby ile korkusuz sürücü Ken Miles, Ford Motor Company için 1966 yılında, Fransa’da gerçekleşen ünlü Le Mans araba yarışlarında Ferrari’nin her zaman kazanan arabalarını geçecek devrim niteliğinde bir yarış arabası tasarlar. Filmde Ford’un Ferrari’yi alt ettiği meşhur yarışın perde arkasına odaklanılıyor.

‘Bir Kadının Zaferi’

Maria Peters’ın yazıp yönettiği “Bir Kadın Zaferi” adlı film, uluslararası müzik camiasında ilk kadın orkestra şefi olan Antonia Louisa Brico’nun hayat hikâyesinden izler taşıyor. Christanne De Bruijn’in başrolde olduğu filmde Benjamin Wainwright, Scott Turner Schofield ile Seumas F. Sargent rol alıyor.

1920’li yılların Amerika’sında göçmen bir ailenin kızı olan Antonia’nın tek hayali orkestra şefi olmaktır ama kimse onu ciddiye almaz. Azimle yoluna devam eden Antonia, Berlin’de Devlet Müzik Akademisi’nde okuduktan sonra Berlin Filarmoni Orkestrası’nı yöneten ilk kadın olur.

Film, Antonia Brico’nun başarılı kariyerinden çok, aşk hayatına odaklandığı için eleştiri almıştı.

‘Söz Vermiştin’

Baran Seyhan’ın senaryosunu yazdığı ve yönetmenliğini yaptığı “Söz Vermiştin”, romantik komedi filmlerini sevenler için haftanın seçeneği. Aslı Tandoğan ve Emre Karayel’in başrollerini paylaştığı yapımda, onlara Şenay Gürler, Levent İnanır ve Mazlum Çimen eşlik ediyor. Filmin müzikleri Saki Çimen’in imzasını taşıyor.

Filmde, yıllar sonra yeniden yolları kesişen Nesim ile Lilyan’nın aşk yolculuğu anlatılıyor.

‘Gece Gelenler’

Fuat Yılmaz’ın senaryosunu yazdığı ve yönettiği “Gece Gelenler” haftanın yerli yapım korku filmi. Şamanik öğelerle örülmüş filmde Murat Seviş, Müge Taştan ve Tahsin Dursun gibi oyuncular rol alıyor. Filmin müzikleri ise “Araf 2”, “Cin Tepesi” gibi yapımlarda da imzası olan Gürkan Çakıcı tarafından hazırlandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar