İstanbul’da bulunduğu iddia edilen Picasso tablosu MoMA’nın koleksiyonunda

İstanbul’da bulunduğu iddia edilen Picasso tablosu MoMA’nın koleksiyonunda

İstanbul Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Bakırköy’de düzenledikleri bir operasyonda İspanyol ressam Pablo Picasso’nun “Nude Dressing Her Hair” (Saçını Tarayan Çıplak Kadın) adlı eseri olduğu iddia edilen bir tabloyu satmaya çalışan 2 kişiyi suç üstü yakaladı. Tablo sahte olup olmadığının tespiti için Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’ne (MSGSÜ) gönderilirken, emniyetteki işlemlerinin ardından tabloyu polislere satmaya çalışan şüpheliler A.O. ve M.E.O’nun çıkarıldıkları mahkemece adli kontrol şartı uygulanarak serbest bırakıldıkları belirtildi.

moma2Öte yandan, ABD’den çalınıp İstanbul’a getirildiği ve burada satılmaya çalışıldığı söylenen Pablo Picasso’nun 1940 tarihli “Nude Dressing Her Hair” (Saçını Tarayan Çıplak Kadın) adlı tablosu, New York Modern Sanat Müzesi’nin (Museum of Modern Art – MoMA) koleksiyonunda bulunuyor. Bu da tablo orijinalse MoMA’dan çalındığı anlamına geliyor! Ancak, şu sıralar Picasso’nun heykellerinden oluşan bir serginin yer aldığı MoMA’dan konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

Geçen yıl Mart ayında da Van Gogh’un bir tablosunun Tokat’ta ele geçirildiği duyurulmuş, ancak tablonun sahte olduğu anlaşılmıştı. Yine 2000 yılında İzmir’de iki Picasso tablosu bulunduğu iddia edilmiş, aynı yıl Urfa’da ressamın “Düşünen Kadın” adlı eserinin ele geçirildiği duyurulmuştu. Bu tabloların orijinal olduğuna hükmedilip Ankara’da sergilenmiş, ardından sahte oldukları ortaya çıkmıştı.

Konuyla ilgili bilgi aldığımız bir uzman ise tablonun orijinal olup olmadığının, ancak bulunduğu koleksiyona sahip müze yetkilileri tarafından tespit edebileceğini söyledi. Müzenin elindeki boya örnekleriyle tablonun karşılaştırılması gerektiğini belirten uzman, MSGSÜ’nün tablonun orijinal olup olmadığına kesin olarak karar veremeyeceğini belirtti.

Operasyon nasıl gerçekleşti?

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerine İspanyol ressam Pablo Picasso’nun bir tablosunun satışa çıkartıldığı yönünde haber geldi.

Polis ekipleri ihbarı değerlendirerek şüpheli A.O. (66) ve M.E.O’yu (28) belirleyerek teknik ve fiziki takip ile izlemeye başladı.Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri şüphelilerle buluşarak İspanyol ressam Pablo Picasso’nun “Nude Dressing Her Hair” adlı eserini 8 milyon dolara satın almak için anlaştı.

Anlaşma yerine gelen şüpheli A.O. ve M.E.O. polis ekipleri tarafından yanlarında getirdikleri eser ile yakalanarak gözaltına alındı. Sağlık kontrolünden geçirilen 2 şüpheli sorgulanmak için Vatan Caddesi’nde bulunan Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne getirildi.

Arkasında orijinalliğini gösterdiği ileri sürülen iki mühür bulunan tablo, bugün emniyet tarafından basına gösterildi. Büyük bir titizlikle muhafaza edilen tablonun orijinal olup olmadığının incelenmesi için MSGSÜ ve Topkapı Sarayı Müzesi yetkilileriyle görüşüldüğü öğrenildi.

Basına yansıyan diğer haberlerde, tablonun bir koleksiyonerden çalındığı, FBI’ın peşinde olduğu ve tabloyla ilgili Amerikalı polis yetkilileriyle görüşmelerin de yapıldığı iddia edildi.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal