İstanbul Tiyatro Festivali’nde öne çıkan yapımlar

İstanbul Tiyatro Festivali’nde öne çıkan yapımlar

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen 22. İstanbul Tiyatro Festivali, “Tiyatro bir kez yaşanır” sloganıyla 17 Kasım’da başlayacak. Festival yurtdışından on iki, Türkiye’den on iki olmak üzere yirmi dört tiyatro, dans ve performans topluluğunu ağırlayacak.

İtalyan klasiği “Komik Tiyatro”

Piccolo Teatro, İtalyan geleneğinin önemli ismi Carlo Goldoni’nin “Komik Tiyatro”su ile (Il Teatro Comico), sekiz yıl aradan sonra yeniden Roberto Latini’nin yorumuyla İstanbul’da olacak.
Roberto Latini 1750’de kaleme alınan, commedia dell’arte tiplemelerinin ve maskelerinin ötesine geçerek “Komik Tiyatro”nun çağdaş bir yorumuyla festivale geliyor. Roberto Latini yönetmenliğinin yanı sıra oyunda Orazio rolünü canlandırıyor. Eserin müzik düzenlemeleri Latini’nin daha önceki işlerinde de birlikte çalıştığı, UBU Ödülü sahibi Gianluca Misiti’ye ait. Festivalin yan etkinlikleri kapsamında Roberto Latini, oyunculuk üzerine bir atölye çalışması gerçekleştirecek ve 18 Kasım Pazar günü yapılacak gösterinin ardından seyircilerin sorularını yanıtlayacak.

“Komik Tiyatro”, 17 Kasım Cumartesi günü saat 20.30 ve 18 Kasım Pazar günü saat 15.00’te UNIQ Hall’de izlenebilecek.

Farklı bir ‘Hamlet’

Kanadalı yönetmen Robert Lepage’ın ve ünlü Rus oyuncu Evgeny Mironov’un sahnede bir araya gelmesinin ürünü olan “Hamlet | Collage” festivalde yer alan bir diğer yapım. Oyunda Evgeny Mironov on bir Hamlet karakterini canlandırıyor. Yönetmen Lepage’ın Moskova’nın yenilikçi tiyatrosu Theatre of Nations’la ilk işbirliğinin ürünü olan oyunda ivdeo sanatının imkanlarıyla yaratılan faklı bir görsel tasarım sunuluyor.

Bu yıl festivalin Onur Ödülü’nün de sahibi olan Theatre of Nations’ın sanat yönetmeni ve oyuncu Evgeny Mironov, Robert Lepage ile çalışma ve oyunculuk deneyimlerini paylaşacağı bir söyleşi de gerçekleştirecek.

“Hamlet I Collage”, 22 ve 23 Kasım saat 20.30’da Zorlu PSM Ana Tiyatro’da seyirciyle buluşacak.

Theodoros Terzopoulos oyunları

Usta yönetmen Theodoros Terzopoulos festivale iki yapımla konuk oluyor. Geçtiğimiz yıl, üçlemesinin son oyunu “Encore” ile buluşan tiyatroseverler bu yıl serinin ilk iki oyunu “Amor” ve “Alarme”yı izleyebilecek. Üçlemesinin ilk halkası “Alarme”da sanat tarihine mâl olmuş bir çatışmayı yorumlayan Terzopoulos, İskoçya Kraliçesi Mary Stuart ve kuzeni İngiltere Kraliçesi Elizabeth arasındaki taht kavgasını sahneye taşıyor. Üçlemenin ikinci oyunu Amor ise, Thanasis Alevras’ın kaleme aldığı metne dayanan bir kompozisyon. “Küresel kriz çağına bir Terzopoulos bakışı” olarak yorumlanıyor.

“Amor”, 21 Kasım Çarşamba günü Zorlu PSM Drama’da, “Alarme” ise 28 ve 29 Kasım tarihlerinde Zorlu PSM Studio’da seyircilerle buluşacak.

Flaman seçkisi 

İstanbul Tiyatro Festivali bu sene uzun yıllardır işbirliği içinde bulunduğu uluslararası ve disiplinlerarası bir çalışma alanı olan Belçika merkezli Platform 0090 (www.0090.be) işbirliğiyle beş oyunu Flaman Kültür Bakanlığı’nın desteğiyle seyirciyle buluşuyor. Türkiyeli sanatçıların katılımı ve Türkiye’ye dair konuların, temaların ve bağlamların etkisiyle Türkiye kültürünü çağrıştıran “varoluş”, “Fourfold”, “Beyaz Üzerine Beyaz”, “Gece Sempozyumu” ve “YU” yapıtları “Flaman Seçkisi” ortak paydası altında 22. İstanbul Tiyatro Festivali’nde tiyatroseverlerle buluşacak.

“Gece Sempozyumu”  öne çıkan yapımlardan. Belçika’da yaşayan ve üreten, imza attığı oyunları aynı zamanda yerleştirme mantığıyla kurgulayan Mesut Arslan, festival seyircisinin karşısına bu kez bir uyarlamayla çıkıyor. Eric De Volder’in oyunundan sahneye uyarladığı “Gece Sempozyumu”nda bir anne, üç oğlu ve ortalıkta olmayan bir baba, Lawrence Malstaf’ın tasarladığı benzersiz arenada bir topaç ile birlikte hareket ederek iletişimin sınırlarını keşfedecek. “Gece Sempozyumu”, 24, 26, 27 Kasım tarihlerinde Zorlu PSM Sky Lounge’ta izlenebilecek.

Festivalde yerli yapımlar

22. İstanbul Tiyatro Festivali ilk haftasında dört yerli yapım seyircilerle buluşacak. Festivalde İngiliz yazar Graham Farrow’un kaleminden çıkan çarpıcı hikâye “Yüzleşme”, Duru Tiyatro yapımı olarak yönetmen Emre Kınay’ın yorumuyla festivalde yer alacak.

Çağdaş dans sanatçısı, koreograf Tuğçe Tuna’nın sahneleyeceği “45’lik” ilk kez festival mekânlarından biri olacak Abud Efendi Konağı’nda seyircisiyle buluşurken, Shakespeare’in kahramanı “Kral Lear”, Oyun Atölyesi yapımcılığı ve Muharrem Özcan’ın yönetmenliğinde hem aktör hem de çevirmen kimliği ile yoğun bir Shakespeare mesaisi olan Haluk Bilginer tarafından canlandırılacak.

Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu (BGST), Cüneyt Yalaz ile İlker Yasin Keskin’in yazıp yönettiği “Artık Bir Davan Var”da Franz Kafka’nın Bay K karakteri günümüze taşıyacak.

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal