İstanbul Sözleşmesi’nin feshinin iptali için dava açıldı

İstanbul Sözleşmesi’nin feshinin iptali için dava açıldı

Önce Kadınlar ve Çocuklar Derneği ile eski YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, İstanbul Sözleşmesi’ni fesheden Cumhurbaşkanı kararına karşı Danıştay’da ayrı ayrı iptal davası açtı.

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi kararı mahkemeye taşındı.

Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği’nin Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği olarak, 20.03.2021 tarihinde gece yarısı 02.00’de İstanbul Sözleşmesi’ni feshettiğini ilan eden Cumhurbaşkanı Kararına karşı, bu gece saat 02.00’de, Danıştay başkanlığına hitaben, işlemin iptali hakkında dava açmış bulunuyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Dernekten yapılan açıklamanın tamamı şöyle:

“Geçtiğimiz gece yarısı yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararı, Türkiye’nin emektar kadınlarının mücadelesiyle kazanılan İstanbul Sözleşmesi’nin feshedildiğini duyurdu. Ancak hukuken bu kararın hükmü yoktur.

İstanbul Sözleşmesi, Cumhurbaşkanı kararı ile feshedilemez. Türkiye Cumhuriyeti Devleti kanunla yürürlüğe giren bir milletlerarası sözleşmeden, Cumhurbaşkanı kararıyla taraf olmaktan çıkarılamaz.

Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği olarak, 20/03/2021 günü gece saat 02.00’de İstanbul Sözleşmesi’ni feshettiğini ilan eden Cumhurbaşkanı kararına karşı, bu gece saat 02.00’de Danıştay başkanlığına hitaben işlemin iptali hakkında dava açmış bulunuyoruz.

Kadınların yaşam hakkını savunmaya devam edeceğiz. Türkiye’de tek bir kadının bile şiddete maruz kalmayacağı güne dek, buradayız, mücadele edeceğiz.

İstanbul Sözleşmesi’ne dokunmayı #AklınızdanBileGeçirmeyin.”

Eski YARSAV Başkanı Eminağaoğlu’ndan dava

Eski YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu da kişisel Twitter hesabından yaptığı açıklamada İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının Danıştay’a taşındığını duyurdu.

Eminağaoğlu, “Dün bir TV programında yaptığım çağrı üzerine bir müvekkilimin adına İstanbul Sözleşmesi hakkında Danıştay’da dava açılmıştır”  notuyla boş dilekçe örneği paylaştı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal