İstanbul Sessiz Sinema Günleri 15 Aralık’ta başlıyor

İstanbul Sessiz Sinema Günleri 15 Aralık’ta başlıyor
  1. Uluslararası İstanbul Sessiz Sinema Günleri, “Yol ve Yolculuk” temasıyla gerçekleşecek. Festivalde hem sinema tarihinin ilk örneklerine, hem de günümüz sessiz filmlerine yer veren bir programdan gösterimler gerçekleşecek.

İtalyan sinematek Cineteca di Bolognave Hollandalı sinema müzesi Eye Filmmuseum’un kurumsal ortağı olduğu festival, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nın desteği, Akbank Sanat, İtalyan Kültür ve Fransız Kültür merkezlerinin ev sahipliğinde gerçekleşiyor. Sessiz sinema örneklerini canlı müzik eşliğinde bir araya getiren festivalde, yerli – yabancı akademisyenler, araştırmacılar, küratörler tarafından her filme özel birer sunum yapılacak.

Festival programında yola ve yolculuğa dair birçok filmin yanında büyük kısmı ilk kez seyirci karşısına çıkacak Osmanlı İmparatorluğu dönemi görüntülerinden Diva filmlerine, Chaplin ve Keaton klasiklerinden Alman Dışavurumculuğu’na ve ‘renkli sessizler’e kadar birçok bölüm yer alıyor.

  1. Uluslararası İstanbul Sessiz Sinema Günleri, 15-18 Aralık 2016’da gerçekleşecek. Festival hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşılabilir.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal