İstanbul Sanat Fuarı’nın bu yılki teması ‘Faust’

İstanbul Sanat Fuarı’nın bu yılki teması ‘Faust’

TÜYAP tarafından bu yıl 29’uncusu düzenlenen ARTİST 2019 / İstanbul Sanat Fuarı, 2-10 Kasım tarihlerinde TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek. Fuarda bu yıl Goethe’nin “Faust”una odaklanılacak.

Dokuz gün sürecek fuarda, 12 bin metrekareyi aşkın iki salonda yüzlerce sanatçının eserleri sergilenecek.

Fuar kapsamında 7 no’lu ana salon çok sayıda galeriyle beraber “Faust” kavramına odaklanan büyük bir projeyi sanatseverlerle buluşturacak. 8 no’lu salonda bağımsız sanatçıların işleri ve etkinlikler yer alacak.

Onur ödülü Mevlüt Akyıldız’a

İstanbul Sanat Fuarı her sene sanat alanında çalışma yürüten kişilere ödül veriyor. Bu yılki Sanatçı Onur Ödülü, plastik sanatlara olan katkılarından dolayı heykeltıraş, ressam ve tasarımcı Mevlüt Akyıldız’a, Sanatsever Kurum Onur Ödülü ise İstanbul Kültür Üniversitesi’ne değer görüldü. Ödüller, 4 Kasım Pazartesi günü düzenlenecek TÜYAP Onur Gecesi’nde sahiplerine takdim edilecek.

Genç bağımsız sanatçılar 8 no’lu salonda

15 senedir genç sanatçılara, gruplara, üniversitelerin güzel sanatlar bölümünde eğitim gören öğrencilere ve insiyatiflere kucak açan ARTİST, bu sene de genç bağımsız sanatçıları ağırlayacak. 8 no’lu salonda otuzdan fazla insiyatif ve grup yer alacak. Ayrıca Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, İstanbul Kültür Üniversitesi ve Uluslararası Knidos Kültür ve Sanat Akademisi gibi kurumlarda katılım sağlayacak.

ARTİST 2019, genç sanatçıların ve öğrencilerin galerilerle iletişim kurabilmelerine, çeşitli projelere katılabilmelerine ve ortak çalışmalar yürütebilmelerine ortam hazırlıyor.

‘Faust’ TÜYAP’ta

Geçen sene “Umulmadık Topraklar”, “Ütopya” ve “Deneyim” kavramlarıyla TÜYAP’ı kamusal bir sanat ortamına dönüştüren ekip, bu yıl da Türkiye’den ve dünyadan sanatçı kolektifleri ile bağımsız sanat oluşumlarının katılımıyla çağımızın kültürel ve politik koşullarında yeni sözler söyleyen klasik bir metni, Goethe’nin “Faust”unu merkezine alıyor. Feyyaz Yaman, Eda Yiğit ve Ezgi Bakçay yönetimindeki proje ekibi,“Faust”u ağustos ayı boyunca TÜYAP’ta düzenlenen atölyelerle kolektif bir üretim sürecinde üretti.

Bir edebi metin etrafında teorik ve pratik çalışma yürüterek sahnede disiplinler arası fikirleri canlandırmayı hedefleyen atölye, bir ay boyunca Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü’nden bu yıl mezun olan 8 tiyatro öğrencisini ve onlarla çalışan müzisyenleri resim, heykel, video ve fotoğraf alanından genç sanatçılarla buluşturdu.

‘Beni İsteklerimden Koru!’

“Faust” teması altında hazırlanan sergilerden “Protect Me From What I Want! / Beni İsteklerimden Koru!”  Dr. Faust ve Mefisto’nun yeni kutsallığın sunağında sonsuz defa buluşarak sanata, iktidara, doğaya ve ölümsüzlüğe dair yaptıkları konuşmayı merkezine alıyor.

Sanatçılar: Abdurrahman Yalçınkaya, Arslan Eroğlu, Ata Kam, Cemre Yeşil Gönenli, Doğukan Çiğdem, Ege Kanar, Erdoğan Zümrütoğlu, Erim Bayrı, Gül Bolulu, İrfan Önürmen, Komet, Korhan Karaoysal, Majid Baharan, Meliha Sözeri, Mustafa Horasan, Nazım Serhat Fırat, Orhan Cem Çetin, Selim Süme, Sevim Sancaktar, Sinem Dişli, Yağmur Çalış, Yüksel Dal

21 sanatçıdan ‘Esin Keçisi’

Fuar, 21 sanatçının yapıtlarının bir araya geldiği “Esin Keçisi” adlı karma bir sergiye ev sahipliği yapıyor.

Türkiye ve dünya edebiyatından şiir, öykü, roman ya da diğer özgün metinlerinden ilhamla ürettiği çağdaş resim, heykel ve fotoğraf çalışmalarından oluşuyor.

Türkiye Yazar Dayanışma Derneği ve Galeri Mod işbirliği ile düzenlenen sergi, edebiyat ve sanat disiplinleri arasında kurulan diyaloğu, sergi ve söyleşileri ziyaretçilere sunuyor.

Sanatçılar: Kerem Ağralı, Rafet Arslan, İlgen Arzık, Beyza Boynudelik, Senem Aküzüm, Uğur Çolak, Çağdaş Erçelik, Burçin Erdi, Yunus Emre Erdoğan, Evren Erol, Buğra Erol, Nur Gürel, Tarkan Güveli, Başak Kademoğlu, Ayşecan Kurtay, Defter Kazıyıcılar Kooperatifi, Meliha Sözeri, Füruzan Şimşek, Şenay Ulusoy, Didem Ünlü, Serkan Yüksel.

Karavan’da sanat var

Sanatçıların atölye çalışmaları bu yıl da çocuklara ilham oluyor. Fuar kapsamında düzenlenecek atölyenin yürütücülüğünü ise sanat eğitmeni Yeliz İşanç Arapoğlu üstleniyor.

ARTİST 2019 / 29. İstanbul Sanat Fuarı bu yıl da TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından Türkiye Yayıncılar iş birliğiyle düzenlenen 38. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı ile aynı zamanda gerçekleşecek.

Fuar, hafta sonu 11.00-12.00, hafta içi 11.00-19.00 saatlerinde ziyaret edilebilir. Son gün olan 10 Kasım Pazar akşamı saat: 19.00’a kadar açık kalacak.

Daha detaylı bilgi edinmek için şuraya bakılabilir.

Mevlüt Akyıldız hakkında:

1956 yılında Ankara’da doğdu. İlkokulu Ankara, Lalahan İlkokulu’nda ortaokul birinci sınıfı, Ankara, Mimar Kemal Ortaokulu’nda okudu ve ailesi ile birlikte İstanbul’a yerleşti. İstanbul Ahmet Rasim Ortaokulu’nda ortaöğrenimini tamamladı ve İstanbul’da Pertevniyal Lisesini bitirdi. 1973- 1974 dönemi, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi, Yüksek Resim Bölümü’ne girdi ve 1981 yılında Neşet GÜNAL Atölyesi’nden mezun oldu.

Ödülleri:

1976 – Milliyet Sanat Dergisi Gençler arası Karikatür Yarışması 2.lik ödülü

1979 – Osman Hamdi, Öğrenciler arası Resim Yarışması, Mansiyon

1980 – Akşehir Nasrettin Hoca Festivali, Karikatür Yarışması, Demokrat Gazetesi ve DİSK özel ödülleri

1980 – İş Bankası Karikatür Yarışması, 3. lük ödülü

1981 – Abdi İpekçi Resim Yarışması, 2. lik ödülü ‘’ Cim Bom Bomcular ‘’ 54 x 65 cm. Tuval Üzerine Yağlıboya,

1981 – Vakko Resim Yarışması, Mansiyon “ Curcuna 79 ‘’ 114 x 146 cm. Tuval Üzerine Yağlıboya,1980

1981 – İstanbul Resim ve Heykel Müzesi, Günümüz Sanatçıları Sergisi, Özgün Baskı Dalında Başarı Ödülü

1982 – İstanbul Resim ve Heykel Müzesi, Günümüz Sanatçıları Sergisi, Hisarbank Ödülleri, Başarı Ödülü ‘‘ Fayton Sefası ‘’ 81 x 100 cm. Tuval Üzerine Yağlıboya, 1982 Vakko Resim Yarışması

1983 – Vakko Resim Yarışması, Mansiyon ‘’ Aç, Aç…’’ 81 x 100 cm. Tuval Üzerine Yağlıboya

1984 – DYO Resim Yarışması, Başarı Ödülü, ‘‘ Kaptan-ı Derya’’ (54 x 65 cm. Tuval Üzerine Yağlıboya,

1984 – Abdi İpekçi Karikatür Yarışması, Mansiyon

1988 – Amerikan Haberler Ajansı ve Sanat Kolonileri Vakfı’nın sponsorluğunda, Uluslararası Ziyaretçi Programı Kapsamında Amerika Gezisi ve Prowincetown Sanat Kolonisinde Workshop Çalışmaları

2006 – Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Yılbaşı Vitrin Tasarımı Yarışması, 1.lik ödülü

2019 – Gentlemen Dergisi ‘’ Sanata Adanmış Bir Ömür. ‘’ Yılın sanat adamı ödülü

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal