İstanbul Müzik Festivali’nde Beethoven ve David Bowie

İstanbul Müzik Festivali’nde Beethoven ve David Bowie

İstanbul Müzik Festivali bu yıl, Ludwig van Beethoven’ı merkezine alan “Beethoven’ın Aydınlık Dünyası” temasıyla bestecinin ikonik eserlerini, yeni eser siparişlerini ve ondan esinlenen yeni projeleri dinleyiciyle buluşturacak. Festival kapsamında David Bowie’nin “Rebel Rebel” şarkısından ilham alan bir konser projesiyle de Beethoven ve Bowie’nin eserleri seslendirilecek.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından bu yıl 48’incisi düzenlenecek olan İstanbul Müzik Festival, 2-25 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Dünyaca ünlü besteci Ludwig van Beethoven’ın 250. doğum yılı olan 2020, sanatçının doğum yeri Bonn başta olmak üzere, tüm dünyada çeşitli etkinliklerle “Beethoven Yılı” olarak kutlanmaya başladı. İstanbul Müzik Festivali de bestecinin  aydınlanma felsefesinden, eşitlik, kardeşlik, doğa sevgisi gibi değerlerinden ilhamla bu yıl “Beethoven’ın Aydınlık Yılı” temasıyla düzenlenecek.

Ana temayı destekleyici şekilde, “doğa sevgisi”, “insan sevgisi”, “yenilikçi ve ileri görüşlü müzik dili” gibi Beethoven’ın önemli yönlerini sunan alt temalar üzerinde kurgulanan festival; güçlü ve cesur müzikal diliyle, döneminin müzik türlerinin sınırlarını yıkan ve müzik dünyasını halen etkileyen yeni standartlar oluşturan bestecinin ikonik eserlerini, yeni eser siparişlerini ve ondan esinlenen yeni projeleri ağırlayacak.

Festival, Stella Chen’in konseriyle açılacak

Festivalin açılışı, Kraliçe Elisabeth Keman Yarışması’nı kazanan genç solist Stella Chen’in konseriyle yapılacak.

48. İstanbul Müzik Festivali, değeri neredeyse 40 yıl sonra anlaşılıp günümüzde en sık seslendirilen keman konçertolarından biri haline gelen, Beethoven’ın “Re Majör Keman Konçertosu” ile 2 Haziran Salı akşamı Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda açılışını yapacak.

Onur Ödülü Ahmet Say’a

Festivalin Onur Ödülü, müzik eğitimcisi ve müzik yazarı Ahmet Say’a sunulacak.

Festival kapsamında verilen Yaşam Boyu Başarı Ödülü ise Rus ekolünün önde gelen temsilcilerinden Alexander Rudin’e takdim edilecek. Rudin’e ödülü 20 Haziran Cumartesi akşamı Süreyya Operası’nda gerçekleştirilecek konser öncesinde verilecek.

3 yeni eser

Beethoven’ın 250. doğum yılı kutlamalarının merkezi konumundaki BTHVN2020 kapsamında gerçekleştirilen “Beethoven Pastoral Projesi”, doğanın tehdit altında olduğu ve insanlığın çevreyi ve kaynakları hızla tahrip ettiği günümüzde, dünyanın dört bir yanından sanatçıları insanlık ile doğanın uyumlu birlikteliğine dair kendi vizyonlarını geliştirmeye çağırıyor. Bu bağlamda festival kapsamında üç yeni eser sipariş edildi. Besteci Turgay Erdener’in Pastoral Dokuzlu “alla turca” ve Hasan Uçarsu’nun “Toprak Sever İnsanları Birer Birer” adlı eserleri dünyada ilk kez festival kapsamında dinleyicilerle buluşacak.

İstanbul Müzik Festivali, Essen Philharmonie, Riga Güz Oda Müziği Festivali ve Hoffmann Vakfı Başkanı André Hoffmann’ın desteğiyle Wigmore Hall ortak siparişi, Peteris Vasks’ın bestelediği “Yaylı Çalgılar Dörtlüsü No. 6”nın ise Türkiye’deki ilk seslendirilişi festival kapsamında gerçekleştirilecek.

Müzik Rotası bu yıl Büyükada’da

Festivalin bir gelenek hâline gelen Müzik Rotası konserleri, bu yılında dinleyiciyi zamanın ve mekânın ötesinde bir deneyime çıkartmak adına Büyükada’da gerçekleştirilecek.

Müzik Rotası’nın ilk durağı olan Anadolu Kulübü Sarı Köşk’te Avusturyalı yaylı çalgılar dörtlüsü Selini Quartet, Beethoven’ın Rus Büyükelçisi Razumovsky’nin siparişi üzerine bestelediği “op. 59” sayılı dörtlülerin ilkini seslendirecek.

20. yüzyılın başında adaya sayfiyeye giden kalabalık Yahudi toplumu için inşa edilen Hesed Le Avraam Sinagogu ise rotanın ikinci durağı. Her ikisi de farklı topluluklar ve sanatçılarla yurt içi ve dışında yoğun kariyerler sürdüren viyolonselci Gökhan Bağcı ve flütçü Cem Önertürk sahnede olacak.

Müzik Rotası’nın üçüncü durağı olarak belirlenen San Pacifico Latin Katolik Kilisesi’nde Türkiye’nin önde gelen genç kuşak gitaristlerinden Ayşegül Koca ile uluslararası pek çok yarışmadan ödüllerle dönen kontrbasçı Evren Şen,  Latin ağırlıklı programla sahnede olacak.

Rotanın son durağı olan Anadolu Kulübü Terası’nda Hollanda Saksofon Sekizlisi, Beethoven’dan günümüze ve Anadolu’ya uzanan renkli bir repertuvarla dinleyicilerle buluşacak.

Müzik Rotası, 7 Haziran Pazar günü Büyükada’da gerçekleştirilecek.

‘Rebel Rebel’den ilhamla

Festival kapsamında sıra dışı bir konser müzikseverleri bekliyor. David Bowie’nin 1974 tarihli “Rebel Rebel”  şarkısından ilham alan bu yeni proje, yaşadıkları dönemin kabul gören fikirlerine ve müzikal normlarına meydan okuyan iki sanatçının çağları aşan kültürel miraslarına odaklanılacak.

Program, Beethoven’ın “5. Senfoni”sini alarak David Bowie’nin şarkılarının yeniden tasarlanmış versiyonları ile harmanlıyor.

Orchestra of the Swan, şef Jason Lai yönetiminde Beethoven ve Bowie’nin eserlerini seslendirecek.

Dünyanın önde gelen orkestraları festivalde

1548’de kurulan ve Dünya Müzik Mirasını Koruma Ödülü almış ilk ve tek orkestra olan Staatskapelle Dresden, 45 yıldır dünya klasik müzik sahnesinin zirvesindeki yedi Grammy ödüllü sanatçı Emanuel Ax ile festivale konuk olacak. Orkestra, Emanuel Ax ile çıktığı Akdeniz turnesi kapsamında 12 Haziran Cuma akşamı Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda dinleyiciyle buluşacak.

Dönem çalgılarıyla, Barok’tan Romantik döneme uzanan ve sadece başyapıtları değil, saklı müzik hazinelerini de içeren bir repertuvar seslendiren Wiener Akademie, ilkseslendirilişlerin yapıldığı muhteşem salonlarda o dönemin çalgılarıyla seslendirdiği konser serisi “RESOUND” ile dünyada bir ilki gerçekleştirecek. Uluslararası festivallerin gözdesi ve Bonn, Varşova ve Krakow Beethoven Festivallerinin düzenli konuğu Wiener Akademie, Beethoven’ın eserlerinde onun kişiliğini olduğu kadar aydınlanma ruhunu da yansıtan kahramanlık temasına odaklandığı çok özel bir programla festivale konuk olacak. Orkestra, soprano Sophie Karthäuser ile birlikte 13 Haziran Cumartesi akşamı Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda festival dinleyicisiyle buluşacak.

2019-2022 yılları arasında İstanbul Müzik Festivali Açılış Konseri Orkestrası olan Tekfen Filarmoni Orkestrası, nam-ı diğer “Üç Denizin Sesi”, iki konserle festivalde yer alacak. Türkiye’de ilk konserini verecek keman virtüözü, 2019 Kraliçe Elisabeth Keman Yarışması’nı kazanarak tüm dikkatleri üzerine çeken Stella Chen, Tekfen Filarmoni Orkestrası ile 2 Haziran Salı akşamı festivalin açılışını yapacak.

Tekfen Filarmoni Orkestrası ikinci konserinde ise festivalin Hasan Uçarsu’ya siparişi, orkestra ve koro için “Toprak Sever İnsanları Birer Birer” eserini dünyada ilk kez seslendirecek. Devlet Çoksesli Korosu ve Tekfen Filarmoni Orkestrası’nın birlikte yer alacağı bu konser, 8 Haziran Pazartesi akşamı Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilecek.

Türkiye’nin önde gelen senfonik topluluklarından ve 2014’te BBC Proms’a Türkiye’den davet edilen ilk topluluk olan Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, çağımızın en büyük şancılarından Thomas Hampson’ın yanı sıra tenor Michael Schade solistliğinde Mahler’in “veda üçlemesi” olarak kabul edilen senfonilerinden “Toprağın Şarkısı” ile festivale konuk olacak. “Toprağın Şarkısı”, tenor ve alto yerine daha az seslendirilen tenor ve bariton versiyonuyla ve Thomas Hampson’ın yorumuyla 23 Haziran Salı akşamı Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda müzikseverlerle buluşacak.

2019 Gramophone Klasik Müzik Ödülleri’nde “Yılın Sanatçısı” seçilen Vikingur Ólafsson, yıldız şef Elim Chan yönetimindeki Berlin Konzerthaus Orkestrası ile festivale görkemli bir kapanış yapacak. Görkemli bir konserle müzikseverlere veda edecek olan 48. İstanbul Müzik Festivali’nin son konseri 25 Haziran Perşembe günü Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilecek.

Klasik müziğin güçlü kadınları festivalde

Festival, kapanış konserini yönetecek kadın şef Elim Chan’ın yanı sıra festival, klasik müzikte kadın gücünün simgesi olmuş büyük sanatçılardan bazılarını ağırlayacak.

Beethoven’ın 32 piyano sonatı, 5 piyano konçertosu, koral fantezisi ve Liszt tarafından piyanoya uyarlanmış 9 senfonisinin tamamını konserlerde çalan ve kaydını yapan, dünyadaki tek piyanist olan İdil Biret, farklı programlar seslendireceği resitallerin başlangıcında, övgüler toplayan Beethoven kayıtlarından birer konçerto ile 1985-2008 yılları arasına yayılmakla birlikte toplam 52 gün içinde yapılan bu kayıtların öyküsünü anlatan “A Musical Odyssey” adlı 15 dakikalık belgesel izleyici ile buluşacak.

“İdil Biret ile 250. Yılında Bir Beethoven Yolculuğu” konserleri, 6 Haziran Cumartesi günü 17.00 ve 20.00 saatlerinde SEREL gösteri sponsorluğunda Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirilecek.

100’ün üzerinde uluslararası ödül ve iki Grammy sahibi perküsyoncu Evelyn Glennie Türkiye’den kadın müzisyenlerle buluşacak. BBC Proms’un tarihinde ilk kez bir vurmalı çalgılar konçertosu seslendiren, Londra 2012 Olimpiyat Oyunları Açılış Töreni’nde sahnede yer alan, Björk’ten Fred Frith’e pek çok farklı sanatçıyla çalışan Evelyn Glennie festivale konuk olacak. .

Evelyn Glennie’yi,15 yıldır İstanbul’da yaşayan Amerikalı perküsyoncu Amy Salsgiver, BİFO ve sa.ne.na üyesi Seçil Kuran, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ve BİFO’da düzenli olarak çalan Ceren Aydın, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası yardımcı başkemancısı ve Orchestra Sion’un başkemancısı Nilay Sancar ile bir araya getirecek bu konser, 18 Haziran Perşembe günü British Council’in WoW İstanbul Dünya Kadınlar Festivali 2020 işbirliğiyle Zorlu PSM Drama Sahnesi’nde gerçekleştirilecek.

‘Bebeklere Beatles’

İspanyol topluluk La Petita Malumaluga’nın tüm dünyada yankı uyandıran projesi “Bebeklere Beatles”, bebeklere, çocuklara ve yetişkinlere müziğin, hareketin ve görsel olarak çekici bir ortamın keyfini çıkarma fırsatı tanıyor.

İnteraktif videolar da içeren görsel ve işitsel bu projede bebekler serbestçe dolaşabilecek; çocuklar dans edip oyunlar oynayacak; yetişkinler sevilen Beatles şarkılarını söyleyecek ve herkes birbiriyle etkileşime girecek.

Müzisyenler ve dansçılardan oluşan dünyaca ünlü La Petita Malumaluga, bebekler, küçük çocuklar ve ailelerine yönelik sahne sanatları üzerine uzmanlaşmış bir topluluk. Topluluğun kurucuları, dansçı ve koreograf Eva Vilamitjana ile müzisyen Albert Vilà uzun bir uluslararası kariyerin yanı sıra pedagoji alanında da büyük tecrübeye sahip.

Bebeklere Beatles konseri 6 seans halinde 13 ve 14 Haziran tarihlerinde Uni Baby gösteri sponsorluğunda Zorlu PSM Sky Lounge’ta gerçekleştirilecek.

Ücretsiz konserler

Festival kapsamında düzenlenen ücretsiz Hafta Sonu Klasikleri, bu yıl Feriye ve Yıldız Parkı’nda gerçekleştirilecek.

Hafta Sonu Klasikleri’nin ilki büyük besteci Beethoven’ın doğa sevgisini kutlayacak bir program içeriyor. Canto in Flow, Hollanda Saksofon Sekizlisi’nin aynı zamanda yogini olan üyesi Lisa Wyss’in hayalinden doğan projede, standart saksofon dörtlüsünün ötesine geçmek amacıyla bir araya gelen sekiz saksofoncudan oluşuyor.

Hafta Sonu Klasikleri’nin 6 Haziran Cumartesi sabahı Feriye’de gerçekleştirilecek. Konser sonrasında ayrıca Ek Biç Ye İç tarafından 4-7 yaş grubu çocukların doğa ve bitkilerle daha yakın bir ilişki kurmalarını sağlamak amacıyla kendi kendini sulayan saksı ve tohum topu yapma atölyesi düzenlenecek.

İkinci konserde ise müzikseverler, en yaşlısı 400 yıllık, 120’den fazla ağaç ve çalı türü barındıran Yıldız Parkı’nda düzenlenecek. İstanbul Teknik Üniversitesi Müzik İleri Araştırmalar Merkezi öğrencileri, mezunları ve çağdaş müzikle ilgilenen diğer perküsyonculardan oluşan MİAM Perküsyon Topluluğu’nun sahnede olacağı konser 20 Haziran Cumartesi günü müzikseverlere caz, Latin ve dünya müziklerinden bir seçki sunacak.

Konser sonrasında 3-6 yaş grubu çocuklar “Kendin Yap Kendin Çal” atölyesinde artık materyallerden çalgı yapım atölyesine katılabilecek.

Birlikte Güçlü Sesler Korosu II

2019 yılında farklı engelleri olan çocuklar ve gençleri Barış İçin Müzik Korosu ile bir araya getiren Birlikte Güçlü Sesler Korosu, bu yıl Türkiyeli ve mülteci çocukları buluşturacak.

İKSV Alt Kat tarafından, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın (İSTKA) desteğiyle hayata geçirilen projenin ikinci döneminde, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin (UNHCR) de katkıları bulunuyor.

İnsan Kaynağını Geliştirme Vakfı, Mavi Kalem Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ve Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği’nden gelen çocuk ve gençlerden oluşan, şefliğini Zeynep Eren Kovankaya’nın üstlendiği koro, çok dilli bir repertuvarla festival izleyicisiyle buluşacak ve müziğin farklı kültürler arasındaki birleştirici gücünü ortaya koyacak.

Birlikte Güçlü Sesler Korosu II, 8 Haziran akşamı Bir Dünya Prömiyeri: Toprak Sever İnsanları Birer Birer konseri öncesinde Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı fuayesinde bir konser verecek.

Geleceğin kadın yıldızları

Festival kapsamında, TSKB (Türkiye Sınai Kalkınma Bankası) işbirliğiyle 2018 yılında başlatılan ve geleceğin kadın müzisyenlerini destekleme amacını taşıyan “Yarının Kadın Yıldızları” projesi, üçüncü yılında, üstün yetenekli müzisyenlerin çalgı, şan ve şeflik branşlarında uluslararası arenadaki kariyerlerinin ilerlemesine destek olmaya devam ediyor.

“Yarının Kadın Yıldızları: Genç Kadın Müzisyenler Destek Fonu”na lisans veya lisansüstü seviyesinde yurt dışında bir müzik okulundan kabul alan veya eğitimini sürdüren ya da kariyer gelişimine olumlu katkıda bulunacak ustalık sınıfı, orkestra seçmesi, yarışma gibi yurt dışı etkinlikler veya çalgı alımı gibi konularda desteğe ihtiyaç duyan kadın müzisyenler başvurabiliyor.

Başvurular, İKSV Genel Müdür Yardımcısı, müzikolog Dr. Yeşim Gürer Oymak başkanlığında, orkestra şefi ve CRR Konser Salonu Genel Sanat Yönetmeni Cem Mansur, keman sanatçısı ve orkestra şefi Hakan Şensoy, piyano ikilisi Ufuk & Bahar Dördüncü ve piyanist İris Şentürker’den oluşan seçici kurul tarafından değerlendirilecek.

Desteğe hak kazanan müzisyenler ve konser programı seçici kurul kararını takiben 13 Nisan Pazartesi günü açıklanacak.

Seçici Kurul tarafından desteğe değer bulunan adaylar 10 Haziran Çarşamba günü Süreyya Operası’nda gerçekleştirilecek ve piyanist Ayşegül Sarıca’nın da kanaat önderi ve konuk sanatçı olarak yer alacağı “Yarının Kadın Yıldızları” konserinde sahnede olacak.

Konser öncesinde gazeteci Melis Alphan moderatörlüğünde, muaythai milli sporcusu İrem Çapar ve SosyalBen Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Ece Çiftçi’nin kişisel başarı hikâyelerini paylaşacakları bir söyleşi de gerçekleştirilecek.

Farklı disiplinlerden konuşmacılar

Festival kapsamında müzikseverlerin deneyimlerini zenginleştirmenin yanı sıra besteciler ve eserler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmalarını sağlamak amacıyla düzenlenen “Konsere Doğru Konuşmaları” balıklı etkinlikte bu yıl da farklı disiplinlerdeki konuşmacıları konuk edecek.

Asuman Kafaoğlu-Büke danışmanlığında oluşturulan konuşmalar, şef ve Cemal Reşit Rey Konser Salonu Genel Sanat Yönetmeni Cem Mansur, Açık Radyo yayın yönetmeni ve yazar Dr. Ömer Madra, Açık Radyo program yapımcısı Zerhan Gökpınar, müzikolog Prof. Dr. Filiz Ali, müzik yazarı ve İstanbul Müzik Festivali Danışma Kurulu Üyesi Aydın Büke, Tarihçi ve Yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, perküsyoncu Evelyn Glennie, İstanbul Üniversitesi Alman Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Şebnem Sunar, avukat, müzik yazarı ve İstanbul Müzik Festivali Danışma Kurulu Üyesi Feyzi Erçin, müzikolog ve müzik yazarı Ersin Antep, etnomüzikolog Arzu Haksun Güvenilir, gazeteci Melis Alphan, muaythai milli sporcusu İrem Çapar ve SosyalBen Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Ece Çiftçi gibi isimlerin katılımıyla yapılacak.

Konuşma programına muzik.iksv.org adresinden ulaşılabilir.

Festival biletleri

Festival biletleri 15 Şubat Cumartesi günü 10.30’dan itibaren Biletix internet sitesi, çağrı merkezi (0850 755 55 55) ve hizmet bedeli olmadan İKSV Ana Gişe (10.00-18.00 arası, Pazar günleri kapalı) üzerinden satışa sunulacak. İKSV Ana Gişe, genel satış özelinde 16 Şubat Pazar günü de açık olacak. Her konser için sınırlı sayıda öğrenci bileti yalnızca İKSV ana gişeden satılacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 yorumlar

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal