İstanbul Modern’de Tuzlu Su filmleri

İstanbul Modern’de Tuzlu Su filmleri

14. İstanbul Bienali’nin bir parçası olan “Ekolojik Kurgular ve Denizler Altında”  film programı, 5 Eylül-4 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek.

Müge Turan, James Richards ve bienal küratörü Carolyn Christov-Bakargiev tarafından hazırlanan film programında; tuzlu su, denizler, dalgalar, ekolojik değişimler ve akışkanlık kavramlarını kullanan uzun metraj filmler yer alıyor.

İKSV ve İstanbul Modern Sinema işbirliğiyle oluşan program, “Ekolojik Kurgular” “Denizler Altında”, “Hayatta Kal!” ve “Kıyıdakiler” adlı dört farklı bölümden oluşuyor.

Programın uzun metrajlı filmleri sessiz dönemden başlayarak belgesellere, gişe filmlerinden Avrupa ve Amerikan sinemasının klasiklerine uzanıyor.

Programa kapsamında, “Ekolojik Kurgular” ve “Denizler Altında” adlı bölümler izleyici ile buluşacak. Bu bölümlerde, John Huston’ın, Herman Melville’in romanından uyarladığı sinema klasiği “Moby Dick”, Hayao Miyazaki’nin küçük denizkızı öyküsünü büyülü bir animasyona dönüştürdüğü “Ponyo” ve dünya üzerindeki suların üzerinde yaşadığımız toprakları hem fiziksel hem de kültürel olarak nasıl şekillendirdiğini gözler önüne seren “Suyun İzi (Watermark)” adlı belgeseller gösterilecek.

Program kapsamında ayrıca Tacita Dean imzalı JG (2013), Guido Wan Der Werve’den Numara On Dört, Ev (Nummer Veertien, Home, 2012) ve Marguerite Duras’ın 1981 yapımı Atlantik Adamı (L’homme Atlantique, 1981) filmleri her perşembe, cumartesi ve pazar günü izlenebilecek.

Etkinliğin gün ve saatleri şöyle:

bienalfilmleri2

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal