İstanbul Kitap Fuarı’nın bu yılki teması ‘Edebiyatımızda 50 Kuşağı’

İstanbul Kitap Fuarı’nın bu yılki teması ‘Edebiyatımızda 50 Kuşağı’

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliğinde bu yıl 2-10 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek olan 38. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nın etkinlik programı açıklandı.

ARTİST 2019 / 29. İstanbul Sanat Fuarı ile eş zamanlı gerçekleşecek olan kitap fuarı bu yıl “Edebiyatımızda 50 Kuşağı” temasıyla düzenlenecek.

Yurt içi ve yurt dışından 800’ün üzerinde yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılmasının öngörüldüğü dokuz gün sürecek olan fuar panel, söyleşi, şiir dinletisi, atölye çalışması ve çocuk etkinliklerinden oluşan çok sayıda faaliyete ev sahipliği yapacak.

Onur yazarı Adnan Özyalçıner

Fuarın bu yılki onur yazarı, Adnan Özyalçıner olarak belirlendi. Özyalçıner’in yaşamı, eserleri ve kendisinin de yazarı olduğu 1950 Kusağı hakkında çeşitli panel ve söyleşiler düzenlenecek.

Bu etkinlikler kapsamında 2 Kasım’da “50 Kuşağı ve 50 Yıllık Dostluğun Mektupları: Adnan Özyalçıner, Erdal Öz, Kemal Özer” paneli, “50 Kuşağı’nın Doğuşu” söyleşisi ve “50 Kuşağı Öykücülüğü ve Şiiri” paneli gerçekleşecek. 3 Kasım’da ise “Adnan Özyalçıner ile Fotoğraf Eşliğinde Sohbet” söyleşisi Özyalçıner’in de katılımıyla yapılacak.

Ayrıca TÜYAP’ın Özyalçıner için hazırladığı “Mahallem İstanbul” kitabından metinler ve albümünden seçili fotoğraflar kitapla aynı adla düzenlenecek sergide okurlarla buluşacak.

‘İlk Kitabım TÜYAP’ta’

Fuar bir ilke imza atarak “İlk Kitabım TÜYAP’ta” söyleşi başlıklarını hayata geçirecek.

Yazarların ilk kitapları, “İlk Kitabım TÜYAP’ta” başlığı altında ilk kez fuar kapsamında okurla buluşacak. Bu başlıkta düzenlenecek kısa söyleşilerde 31 ilk kitap yer alacak.

Uluslararası Yayıncılar Birliği TÜYAP’ta

Uluslararası Yayıncılar Birliği Başkanı Hugo Setzer ve genel sekreteri Jose Borghino, 2 Kasım 2019 Cumartesi günü yapılacak açılış töreni ardından “Yayıncılık Sektörüne Global Bir Bakış” başlıklı söyleşi gerçekleştirecek.

3 Kasım 2019 Pazar günü Susanne Lux, “Bağımsız Kitabevlerini Sürdürülebilir Kılmak: Almanya Örneği” başlıklı panelle,  Frank Kühne ise “Eğitim Sistemine Okuma Kültürünü Yerleştirmede Kitapların Rolü” başlıklı panelle yayıncılarla buluşacak.

Ayrıca Türkiye Yayıncılar Birliği tarafından 1995 yılından beri yayıncılık alanında ifade ve yayınlama özgürlüğünü güçlendirmek adına düzenlenen “Yayınlama Özgürlüğü Ödül Töreni” 7 Kasım 2019 Perşembe günü TÜYAP’ta gerçekleştirilecek.

Uluslararası konuklar

Fuar bu yılında birbirinden değerli uluslararası konukları ağırlayacak.

2 Kasım’da Kuzey Makedonya Kültür Merkezi tarafından iki ayrı etkinlik düzenlenecek. Etkinliklerde Balkan edebiyatı üzerine konuşulacak.

3 Kasım’da TÜYAP ve Edebiyatçılar Derneği, Türkiyeli edebiyatçılara ABD, Ukrayna ve Yunanistan’dan gelen yazar ve şairler eşlik edeceği iki ayrı etkinlik düzenleyecek.

9 Kasım’da Kırmızı Kedi Yayınevi tarafından düzenlenen etkinlikte Pilar del Río, Nobel Edebiyat Ödüllü yazar José Saramago üzerine bir söyleşi gerçekleştirecek.

Gerilim türünde kitaplar kaleme alan yazar Tess Gerritsen, 9 ve 10 Kasım tarihlerinde Doğan Kitap tarafından yayımlanan kitaplarını imzalayacak.

Mehring Yayıncılık tarafından 10 Kasım’da düzenlenen video konferans ile Amerikalı David North “21. Yüzyılda Lev Troçki ve Sosyalizm” üzerine bir söyleşi gerçekleştirecek.

İllüstratörler buluşacak

Geçen yıl ilki düzenlenen “İllüstratör-Yayıncı Buluşması” etkinliği bu yıl kapalı bir buluşma şeklinde gerçekleşecek.

Etkinlik, illüstratörlerin doğrudan yayıncılara ulaşmasına ve yayıncıların da yeni illüstratörlerle buluşmasına olanak tanıyacak.

Fuar kapsamında düzenlenecek bir diğer sektörel etkinlik ise yayıncılık alanında grafiker, editör, dizgici ve çevirmen gibi bağımsız çalışanların buluşması olacak.

Çocuk ve gençlik etkinlikleri

Fuar bu yılında da çocuk ve gençlere yönelik söyleşi, dinleti ve atölye çalışmalarından oluşan etkinliklere ev sahipliği yapacak.

Söyleşilerde ve imza etkinliklerinde çocuk ve gençlik kitabı yazarları okurlarıyla buluşacak.

Fuar, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi-Büyükçekmece’de düzenlenecek. Girişin öğrenci, öğretmen, emekli ve engellilere ücretsiz olduğu fuar, hafta içi 10.00-19.00, hafta sonu 10.00- 20.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek. Fuar, 10 Kasım Pazar akşamı ise saat 19.00’da sona erecek.

Daha detaylı bilgi edinmek için şuraya bakılabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal