İstanbul Film Festivali 35. Yılında

İstanbul Film Festivali 35. Yılında

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından organize edilen Türkiye’nin en büyük sinema etkinliği İstanbul Film Festivali 7 Nisan’da başlayacak. Bu yıl 35. yaşına basan festival 17 Nisan’a kadar devam edecek. 10 gün sürecek festivalde 187 uzun metrajlı, 10 kısa ve 24 deneysel film yer alacak. Festival, 25 bölümde 62 ülkeden 223 yönetmenin toplam 221 filminin gösteriminin yanı sıra konuk sinemacıların katılacağı söyleşilerden sinema derslerine, konserlerden özel etkinliklere sinemaseverlerin katılabileceği geniş bir program sunuyor.

İstanbul Film Festivali tarafından sinemaya gönül ve emek veren isimlere takdim edilen Sinema Onur Ödülleri bu yıl beş değerli sanatçıya verilecek. Yeşilçam’ın “en sevilen kötü kadın” karakterlerini oynayan Suzan Avcı, 200’e yakın filmiyle Yeşilçam’ın en üretken yönetmenlerinden Ülkü Erakalın, Vurun Kahpeye’den Vesikalı Yarim’e birçok önemli filmin yapımcılığını üstlenen Şeref Gür, 50 yıllık kariyerinde her nesli güldüren karakter oyuncusu Perran Kutman ile 60 yılı aşan kariyerinde Türkan Şoray, Filiz Akın ve Fatma Girik gibi Yeşilçam’ın en sevilen oyuncularının sesi olarak hafızalarda yer edinen oyuncu ve seslendirme sanatçısı Jeyan Ayral Tözüm ödüllerini 6 Nisan Çarşamba gecesi Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenecek 35. İstanbul Film Festivali Açılış Töreni’nde alacak. Festival kapsamında Suzan Avcı’nın rol aldığı Atıf Yılmaz’ın yönettiği “İki Gemi Yanyana”, yönetmenliğini Ülkü Erakalın’ın üstlendiği “Gözlerin Ömre Bedel”, Perran Kutman’ın rol aldığı Kartal Tibet’in “Gırgıriye” filmleri de gösterilecek.

iff2

Festivalde yarışmalı bölümler ilk günden başlayacak. Her yıl yapılan Ulusal ve Uluslararası Altın Lale, FACE Sinemada İnsan Hakları’nın yanı sıra bu yıl ilk kez yapılacak Ulusal Belgesel ve Ulusal Kısa Film yarışmalarının kazananları belirlenecek. Festivalin 35. yılında ilk kez kadın erkek eşitsizliğine dikkat çekmek amacıyla Audentia Ödülü verilecek.

Uluslararası Yarışma bölümünde festivalin büyük ödülü Altın Lale için sinemaya yeni bakışlar temasını izleyen filmler yarışacak. 35. İstanbul Film Festivali Altın Lale Uluslararası Yarışma bölümünde 14 ülkeden 15 film yer alacak. Zeki Demirkubuz, 11. filmi “Kor” ile Uluslararası Yarışma bölümünde yer alacak. Türkiye-Almanya ortak yapımı olan “Kor”’un çekimleri İstanbul’un çeşitli semtlerinde yapıldı. Filmin oyuncu kadrosunda ise Taner Birsel, Aslıhan Gürbüz, Caner Cindoruk, İştar Gökseven, Talha Yayıkçı, Dolunay Soysert ve Çağlar Çorumlu yer alıyor.

Yönetmen Pablo Trapero başkanlığındaki Uluslararası Altın Lale jürisinde oyuncu Melisa Sözen, oyuncu Lior Ashkenazy, video sanatçısı Ali Kazma ve yapımcı Ewa Puszczyńska yer alacak.

Ulusal Yarışma’da ise Altın Lale Ödülü için, yapımı 2015-2016 sezonunda tamamlanan 11 film yarışacak. Bu yıl yarışmadaki 4 filmin dünya, 3 filmin ise Türkiye prömiyeri yapılacak. Oyuncu kadrosunda Onur Saylak, Mustafa Uğurlu, Murat Daltaban gibi usta oyuncuların yer aldığı Özcan Alper’in “Rüzgarın Hatıralı” ve Senem Tüzen’ün “Ana Yurdu” filmleri Ulusal Yarışma’da Altın Lale için yarışacak dikkat çeken yapımlardan.

iff3

Ulusal Yarışma jüri başkanlığını, Türkiye sinemasının en önemli kadın oyuncularından Müjde Ar üstlenecek. Altın Lale Ulusal Yarışma Jürisi’nin diğer üyeleri oyuncu Tansu Biçer ve Niki Karimi, yönetmen Ben Hopkins, gazeteci yazar Murat Uyurkulak ve dağıtımcı Torsten Frehse.

Festivalde 2012 yılında kaybettiğimiz yönetmen ve yapımcı Seyfi Teoman anısına Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü’ de verilecek.  Ayrıca İlk kez 35. İstanbul Film Festivali kapsamında verilmeye başlanacak Audentia Ödülü için bu yıl programdan 15 kadın yönetmenin filmi değerlendirilecek. Adını Latincede cesaret ve yiğitliği ifade eden “Audentia”  kelimesinden alan ödül, kadın yönetmenlerin görünürlüğünü arttırarak başka kadınların da bu yoldan ilerlemesini teşvik etmeyi amaçlıyor.

İstanbul Film Festivali bu yıl da ağırlayacağı birçok konuk yönetmen ve oyuncuyu festival takipçileriyle buluşturacak. Festivale katılacak oyuncu ve yönetmenler, filmlerinin gösterimlerinden önce sinemalarda sunumlar yapacak ve gösterim sonrasında da izleyicilerin sorularını yanıtlayacak.
Altın Lale Uluslararası Yarışma jürisinin başkanlığını üstlenen ve Akbank Galaları bölümünde “Çete / El Clan” filmi gösterilecek yönetmen Pablo Trapero ve oyuncu eşi Martina Gusman;
Sundance’te En İyi Yönetmen ödülünü kazandıran “Belgica”nın yönetmeni Felix van Groeningen; Kolombiya’nın tarihteki ilk Oscar adayı filmi “Embrace of the Serpent / Yılanın Kucağında”nın yönetmeni Ciro Guerra’nın 10 yıl önce festivalin Uluslararası Yarışma bölümünde Radikal Halk Ödülü ve FIPRESCI Ödülü’nü kazanan Lucille Hadzihalilovic; Berlin Film Festivali’nin büyük ödülü Altın Ayı’yı kazanan “Fire at Sea / Denizdeki Ateş” filminin yönetmeni Gianfranco Rosi programda yer alan isimlerden bazıları olacak.

İstanbul Film Festivali Akbank Galaları, Yıllara Meydan Okuyanlar, Dünya Festivallerinden, Genç Ustalar, NTV Belgesel Kuşağı, Mayınlı Bölge, Antidepresan, Çocuk Mönüsü, Geceyarısı Çılgınlığı gibi klasikleşmiş bölümlerinin yanı sıra bu yıla özel bölümlerde gösterimler de gerçekleştirecek. Musikişinas, Gömülü Hazineler, Işığın Peşinde: 70’ler Avangart Amerikan Sineması, Otto Preminger: Bir Yönetmenin Anatomisi bölümleri bu yıl festivalin yenilerinden.

Bu yıl 11. kez düzenlenen Köprüde Buluşmalar ise Türkiye’den ve komşu ülkelerden yapımcı, yönetmen ve senaristleri uluslararası sinema profesyonelleriyle bir araya getirecek.  Köprüde Buluşmalar kapsamında gerçekleştirilen Film Geliştirme Atölyesi, Yapım Aşaması Atölyesi ve sinema derslerinde uzun metrajlı kurmaca, belgesel projeleri ve yapımı devam eden filmlerin ilk uluslararası sunumları yapılacak ve sinema profesyonellerine yönelik birçok panel ve sinema dersi düzenlenecek.

Başladığından bugüne bağımsız sinemaları destekleyen İstanbul Film Festivali bu yıl İstanbul’un iki yakasına da yayılacak. Bu yılki gösterimler, Beyoğlu’nda Atlas, Beyoğlu ve Fitaş sinemaları, Akbank Sanat, İtalyan Kültür Merkezi, Ortaköy’de Feriye Sineması, Kadıköy’de Rexx Sineması ve İstanbul Modern Sinema olmak üzere 10 salonda yapılacak. Festival gösterimleri 11.00, 13.30, 16.00, 19.00 ve 21.30 seanslarının yanı sıra artık festivalin gelenekselleşen geceyarısı gösterimleri cuma ve cumartesi geceleri Atlas ve Rexx sinemalarında 24.00 seanslarında yapılacak.

İstanbul Film Festivali ilk kez 1982 yazında, İstanbul Festivali kapsamında, “Sanatlar ve Sinema” temalı altı filmin gösterildiği bir “film haftası” olarak gerçekleşti. Etkinliğin “Uluslararası İstanbul Sinema Günleri” adı altında İstanbul Festivali süresince devam ettiği 1983 yılında, bir ay boyunca sinemaseverlere 36 yabancı film sunuldu. 1984 yılından itibaren “Sinema Günleri” adıyla düzenlenen ayrı bir etkinlik halini alan festival 1984 yılından itibaren hep Nisan ayında yapılıyor.

Geçen yılki festivalde belgesel film Bakur’a yönelik sansürün ardından Sinema Yazarları Derneği üyeleri ve sinemacıların çekilmesi sonucu, Ulusal ve Uluslararası Altın Lale ve Ulusal Belgesel yarışmalarıyla festivalin kapanış töreni gerçekleşmemişti.

20’den fazla kurum tarafından desteklenen festivalin biletleri 26 Mart Cumartesi günü satışa çıkacak.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal