İstanbul Devlet Opera ve Balesi, Beethoven kutlamalarına hazırlanıyor

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, Beethoven kutlamalarına hazırlanıyor

İstanbul Devlet Opera ve Balesi (İDOB), Ludwig van Beethoven’ın 250’nci doğum yılı dolayısıyla kutlamalara hazırlanıyor.

AA‘dan aktarılan haberlere göre, bestecinin 250’nci doğum yılı nedeniyle 2020 yılı, tüm dünyada “Beethoven yılı” olarak kabul edilip eserleri seslendirilme yarışına girildi.

İDOB, kasım, aralık ve ocak ayına yayılmış kutlamalarda bestecinin liedlarından, ikili – üçlü – dörtlülerinden oluşan oda müziğinden, senfoni ve konçertolarından örnekler verecek. Ayrıca Beethoven’ın “kardeşliği” vurgulayan tek operası “Fidelio”yu seslendirecek.

Toplamda on kez perdelerini Beethoven ile açıp kapatacak olan İDOB, kutlamaları Süreyya Operası Sahnesi’nde gerçekleştirecek.

İDOB’un “Beethoven Kutlamaları” takviminde konserler 12-14-17 Kasım tarihlerinde gerçekleşecek. Operalar ise 11-15-17 Aralık (Beethoven’ın doğum günü) ve 19 Aralık tarihlerinde” Fidelio” operası – pandemi kuralları nedeniyle konser versiyonu – ile sanatseverlerle buluşacak. “Fidelio”, ocak ayında da üç temsil ile sahnelenmeye devam edecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal