İsrail’in tutukladığı Filistinli şaire Yahudi desteği

İsrail’in tutukladığı Filistinli şaire Yahudi desteği

150’den fazla yazar, İsrail tarafından yargılanan Filistinli şair Dareen Tatour’un serbest bırakılması için çağrı yaptı.

Tatour, geçtiğimiz yıl Facebook ve Youtube üzerinden paylaştığı bir şiir nedeniyle suçlamalarla karşı karşıya kalmıştı. Şimdi ev hapsinde olan Tatour’un cezası, Eylül ayında kararın açıklanmasına kadar sürecek. “Barış için Yahudi Sesi”nin (Jewish Voice for Peace) yazdığına göre, Tatour’a hapis cezası verilebilir. Yerel bir kitle örgütlenmesi olan “Barış için Yahudi Sesi” Tatour’un serbest bırakılması için dün bir mektup yayımladı. Naomi Klein, Alice Walker, Susan Abulhawa, Dave Eggers, Molly Crabapple ve Naoime Shihab Nye gibi isimler mektuba imzacı oldu.

Mektupta şu ifadeler yer alıyor: “Sanatçıların ve yazarların sanatsal vizyonlarını özgürce ifade etmeleri ve çalışmalarını ozgürce paylaşmaları hakkına inanıyoruz. İsrail hükümetinin faaliyetleri, İsrail’in tüm Filistinlilere yönelik kurduğu baskının parçası olarak, Tatour’u da susturma isteklerini ele veriyor. Baskıya ve işgale karşı direnişi şiir yoluyla ifade etmek doğası gereği şiddetsiz bir eylemdir ve hiçbir hükümet tarafından suç kabul edilmemelidir.

PEN Amerika’nın yayımladığı bir açıklamaya göre, Tatour 11 Ekim 2015 sabahı herhangi bir arama ya da tutuklama izni olmaksızın tutuklandı ve Kasım ayında, bir aylık tutukluluktan sonra “şiddeti kışkırtma” ve “terörist bir örgütü destekleme” suçlamalarıyla kendisine dava açıldı. Savcılık suçlamaların nedeni olarak Filistinlilerin İsrail güvenlik güçleriyle çatışmalarının bir kolajının üzerine Totuor’un kendi “Diren, Halkım, Diren Onlara” şiirini okuduğu, Ekim ayında Facebook ve Youtube üzerinden yayımlanan videoyu gösterdi. Aynı hafta Tatour aynı zamanda polis tarafından vurulan masum bir İsrailli Arap kadının fotoğrafını, “Bir sonraki şehit ben olacağım,” başlığıyla paylaşmıştı. 1956 Kufr Kassem Katliamı anmalarına katılması ve Nasıra’daki Kadınlar Günü etkinliğinde şiir okuması ayrıca delil olarak gösterildi.

Tatour yaptığı bir açıklamada şöyl söyledi: “Bir sanatçının, ya da özellikle bir şairin başına gelebilecek en kötü şey, yaşadığımız demokratik çağda fikirlerini ifade ettiği için hapsedilmesidir. Hapsetmek, bir sanatçının yazdıklarıyla insanlar arasındaki bağı kuran harflerin duygu ve his damarlarını kesmekle aynı şeydir…. ve bu ilişki kesilirse, bu şairin tarzı ne kadar üstün olsa da, yazdıklarının hiçbir değeri yoktur”

“Dokuz aylık sert gözaltı ve sürgünün sonrasında benim özgürlüğüm tüm şair, yazar ve sanatçılar için özgürlük için dirençin garantisini verecektir, nerede olurlarsa olsunlar.”

Tatour ev hapsine konulmadan önce üç ayrı hapishanede toplam üç ay geçirdi. Ocak ayından beri, yasal süreci sırasında kiralanan Tel Aviv’e yakın Kiryat Ono’daki evinde yaşıyor. Davası sürerken ev hapsini geçirmek için kendi memleketi Reineh’e transfer edilmek üzere başvuru yapabilir. Mahkeme daha önce, kamuya yönelik tehdit oluşturmaması amacıyla evinden kırk kilometre uzakta kalması gerektiğine karar vermişti.

Mektubun yayımlanması, Tatour’un durumuna dikkat çekme amacı taşıyor ancak aynı zamanda “Barış için Yahudi Sesi” ve Adalah-NY isimli New York merkezli İsrail’i boykot kampanya örgütünün, sosyal medya aracılığıyla politik fikirlerini ifade eden Filistinlilerin gittikçe artan tutuklanmalarına, özellikle de yazar ve sanatçılara destek olma amacıyla başlattığı uluslararası kampanyanın da açılışını yapıyor. Tatour, çoğu İsraillilerin Filistinlileri tutuklama ve öldürme haberlerini paylaşmaktan ibaret sosyal medya faaliyetleri nedeniyle tutuklanan 400 Filistinliden sadece biri. Hükümet yetkilileri, muhtemel bir direnişi engelleme amacıyla yeni bir yasa tasarısı oluşturarak İsrail mahkemelerine tehlikeli gördükleri içeriklerin Facebook’tan silinmesini talep etme yetkisi verdi. Şayet yasa uygulamaya konulursa, sosyal medyayı kişisel görüşlerini ifade etme amacıyla kullananların üzerinde büyük bir baskı oluşacak.

Kaynak: Hyperallergic

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal