İsrail’deki Charlie Hebdo sergisinde ‘Muhammed peygamber’ sansürü

İsrail’deki Charlie Hebdo sergisinde ‘Muhammed peygamber’ sansürü

Derginin iki karikatüristi Charlie Hebdo’nun anısına İsrail’de düzenlenen sergide, dergide yayımlanan Muhammed peygamber karikatürlerine sansür uygulandığını söyledi.

“Apres Charlie” (Charlie’den Sonra) adlı sergi, Tel Aviv Fransız Enstitüsü’nde derginin Paris’teki ofisine gerçekleştirilen terör saldırısının anısına, saldırının birinci yıl dönümünde açıldı.

The Times of Israel’in haberine göre sergide, Muhammed peygamber karikatürlerinin üzerine bir etiket yapıştırıldığı iddia edildi.

İsrailli karikatürist Vladik Sandler, saldırıda katledilen beş Charlie Hebdo personeliyle, peygamberin bir modelini kabataslak olarak tasvir edilen karikatürün resmi bir uyarı veya açıklama yapılmadan sergiden kaldırıldığını iddia etti.

Diğer bir karikatürist Roy Friedler ise öldürülen karikatüristleri cennette karşılayan peygamber karikatürünün üstünün kısmen kırmızı bir etiketle kaplı olduğunu ifade etti.

Enstitü sözcüsü ise karikatürlere yönelik herhangi bir sansürün uygulanmadığını, sergi alanındaki yer sıkıntısı nedeniyle böyle olduğunu ifade ederek şunları söyledi: 

“Hiçbir karikatür duvardan kaldırılmadı. Az miktardaki boşluğa karikatürleri asmak için çalışılıyor. Bu nedenle sanatçıların gönderdiği tüm çalışmaların arasında bazılarını seçmek zorunda kaldık. Bu yüzden gönderilen bütün eserleri sergileyemedik. Tüm eserler katalogda görülüyor. Hiçbir baskı söz konusu değil. Fransız Büyükelçiliği tarafından da siyasi bir müdahale olmadı.” 

Önceki gün Charlie Hebdo anısına Paris’te gerçekleştirilen törende Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, saldırıların gerçekleştiği Place de la Republique’ye çelenk bıraktı ve saldırıda hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunuldu.

Kaynak: Independent

Hazırlayan: Anıl Aksoy

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal