İspanya’da Caravaggio’ya ait olabileceği düşünülen tablonun satışı durduruldu

İspanya’da Caravaggio’ya ait olabileceği düşünülen tablonun satışı durduruldu

Dünyaca ünlü İtalyan ressam Michelangelo Caravaggio’ya ait olabileceği düşünülen bir tablonun İspanya Kültür Bakanlığı tarafından ülke dışına çıkarılmasını önlemek amacıyla açık artırma ile satışı durduruldu.

Başkent Madrid’deki Ansorena müzayede evi tarafından bin 500 euroya satışa çıkarılmak istenen tablonun Caravaggio’nun eseri olduğunun kanıtlanması halinde gerçek değerinin 150 milyon euroyu bulabileceği belirtildi.

AA‘dan aktarılan haberlere göre, 17. yüzyıldan kalma İsa peygamber figürünün olduğu, ‘Ecce Homo’tarzı, tuval üzerine yağlıboya tablonun 111×86 santimetre olduğu bildirildi.

Tablonun Caravaggio’ya ait olabileceği iddiaları üzerine acil olarak toplanan Kültür Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü ile Sanat Eseri Değerlendirme ve İhracat Kurulu, açık artırmayı durdurarak, tabloyu ‘ihraç edilemez’ ilan etti.

1970’li yıllarda da yaşanmıştı

İspanya’da benzer bir olay 1970’li yıllarda yaşanmış ve mezatla  satılarak ABD’ye giden bir tablonun daha sonra Caravaggio’nun eseri olduğu anlaşılmıştı.

Bazı uzmanlar, dört yüzyıl önce izi kaybolan Caravaggio’nun bir tablosunun İspanya’da ortaya çıktığını ileri sürdü.

Madrid’deki dünyaca ünlü Prado Müzesi tabloyu Caravaggio’nun yaptığının kanıtlanması halinde gerçek değerini ödemeye hazır olduğunu belirtti.

İspanya Kültür Bakanı Jose Manuel Rodriguez Uribes de konuya ilişkin gazetecilere yaptığı açıklamada, “Çok doğru bir karar alındı. Çok hızlı şekilde hareket ettik. Her türlü durumda çok değerli bir eser, umarız bir Caravaggio’dur” dedi.

Diğer yandan İtalyan basınına açıklama yapan sanat uzmanları, “Bu İsa peygamber tablosu, Caravaggio’nun bir eseri olmanın tüm izlerini taşıyor. Eğer gerçek çıkarsa 18 Temmuz 1610 yılında henüz 39 yaşındayken ölen bu önemli ressamın tarihinde yeni bir sansasyonel sayfa açabilir” değerlendirmesinde bulundu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal