İspanya diktatör Franco’nun ‘ileri saat’ uygulamasını kaldıracak

İspanya diktatör Franco’nun ‘ileri saat’ uygulamasını kaldıracak

İspanya Çalışma Bakanı pazartesi günü bir açıklama yaparak, diktatör Francisco Franco döneminde alınmış bir kararın iptal edilmesini ve ülke saatlerini bir saat geri almayı değerlendireceklerini açıkladı.

İspanya, Britanya ve Portekiz ile coğrafi olarak aynı hatta bulunuyor ve esasen Greenwich saat dilimi bölgesinde yer alıyor. Ancak Franco iktidardayken, ülke saatinin Adolf Hitler’in iktidarda olduğu Nazi Almanyası ile eş zamanlı olması amacıyla, ülkenin saatini bir saat ileri almıştı.

Çalışma Bakanı Fátima Báñez, mecliste bir konuşma yaparak İspanya’nın çalışma günlerini Avrupa’nın geri kalanıyla aynı hatta geri döndürmek istediğini söyledi.

“İş günlerimizin altıda sona ermesini istiyoruz ve bunu başarmak için hem şirketlerden hem işçi sendikalarından temsilcilerle anlaşma yapmak için çalışacağız.”

Saatlerin bir saat geri alınmasını savunanlar, bu kararın İspanya’nın düşük üretim gücünü geliştireceğini ve daha iyi bir çalışma/yaşama dengesi sağlayacağını söylüyor. Şu anki zaman sisteminde İspanyalılar daha uzun saatler çalışıyor ve mesaileri diğer Avrupalılara göre daha geç bitiyor.

Halk Partisi’nden Başbakan Mariano Rajoy ve daha küçük bir parti olan Ciudadanos Ağustos ayında reformun gerçekleşmesinde ortaklaştı. Ana muhalefet partisi olan Sosyalistlerin de desteklemesiyle, yasanın meclisten geçmesinin önü açıldı.

Kaynak: The Guardian

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal