Işıl Özgentürk’e ‘örgüt propagandası’ suçlamasıyla 7.5 yıl hapis istemi

Işıl Özgentürk’e ‘örgüt propagandası’ suçlamasıyla 7.5 yıl hapis istemi

Cumhuriyet gazetesi yazarı Işıl Özgentürk, sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek “terör örgütü propagandası” yapmak suçlamasıyla hâkim karşısına çıktı.

Köşe yazarı, senarist ve yazar Işıl Özgentürk, Twitter hesabındaki bazı paylaşımlara ilişkin olarak “terör örgütü propagandası” yapmak suçundan hâkim karşısına çıktı. Savcı, ilk duruşmada mütalaasını açıklayarak Özgentürk hakkında “terör örgütü propagandası” yapmak suçundan 1 buçuk yıldan 7 buçuk yıla kadar hapis cezası talep etti.

DHA’dan aktarılan haberlere gör, İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Işıl Özgentürk ve avukatları katıldı.

‘Ben bir barışseverim’

Duruşmada savunma yapan Özgentürk, “Yaşamım boyunca kitap yazmış, film çevirmiş, film atölyeleri işletmiş ve ömrümün 50 yılından beri Cumhuriyet gazetesinde röportaj muhabiri ve köşe yazarı olarak çalışan biriyim. Beni ihbar edenin ne yazdıklarımdan ne de kitaplarımdan, filmlerimden haberi var. Sadece ihbar etmiş. Ben dünyanın ve Türkiye’nin her yerine gittim. Gördüklerimi yaşadıklarımı gerek gazetemde gerekse kitaplarımda anlattım. Ben bir barışseverim. Ben ülkesini seven bir gazeteciyim. Dava konusu paylaşımlarım suç değildir” dedi.

1.5 yıldan 7.5 yıla kadar hapis cezası

Duruşmada savcı, esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Mütalaada, Twitter hesabından 6 Eylül 2015 ve 4 Nisan 2015 tarihlerinde yaptığı paylaşımları nedeniyle, “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan gazeteci yazar Işıl Özgentürk’e 1.5 yıldan 7.5 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Savcının mütalaası üzerine söz alan gazeteci yazar Işıl Özgentürk, “Mütalaayı dinlediğimde ben kendimi korkutucu bir insan gibi gördüm. Paylaşımlarım çarpıtılıyor, mütalaayı kabul etmiyorum. Terör örgütü propagandası yapmadım. Hayatım boyunca terör örgütlerinin karşısında oldum. Beraatimi istiyorum” dedi.

Sanık avukatları, savcının mütalaası üzerine esas hakkında yazılı savunma yapabilmek için süre talep etti.

Duruşma ertelendi

Mahkeme heyeti, Özgentürk’ün avukatlarına esas hakkında savunma yapabilmek için süre verdi. Gazeteci yazar Işıl Özgentürk’ün duruşmalardan vareste tutulmasına karar veren heyet, duruşmayı erteledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal