IŞİD 1400 yıllık manastırı yerle bir etti

IŞİD 1400 yıllık manastırı yerle bir etti

Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) adlı örgüt bu kez de Irak’taki en eski Hristiyan manastırını imha etti. IŞİD, işgal ettiği yerlerdeki tarihi eserleri ve farklı inanç merkezlerini “dini” gerekçelerle yok ediyor. 

BBC Türkçe’nin aktardığı ve Associated Press ajansının ulaştığı uydu görüntülerine göre, Musul yakınlarındaki bir tepede bulunan 1400 yıllık Aziz Elijah manastırı yıkılmış.

Uzmanlar manastırın IŞİD Musul’u aldığı dönemde 2014 yılında yıkıldığını düşünüyor.

Erbil’de yaşayan Musullu rahip Paul Thabit Habib, Hristiyan tarihinin “barbarca yerle bir edildiğini” söyledi.

Habib “Bunu bizi Irak’tan atma, bu topraklardaki varlığımızı bitirme girişimi olarak görüyoruz” dedi.

manastir2

Uydu görüntüleri konusunda uzmanlaşan Allsource Analysis şirketinden Stephen Wood manastırın 2014’te Ağustos ve Eylül aylarında yıkıldığına işaret ettiğini söyledi.

Wood “Taş duvarlar un ufak edilmiş. Buldozerler, ağır araçlar, balyozlar ve belki patlayıcılarla taş duvarları bu gri-beyaz toza çevirmişler. Tamamıyla imha etmişler” dedi.

IŞİD Irak ve Suriye’de Hristiyanların mal ve mülklerine el koyuyor, bölgeyi terk etmeye zorluyor. Kalanlara ise İslam dinine geçmeleri konusunda baskı yapıyor ve özel vergiler getiriyor.

IŞİD Irak’ta Nimrud, Hatra ve Nineveh kentlerinde bulunan çok sayıda tarihi eseri, manastır ve kiliseyi yok etmişti. Yıkılan eserler arasında Suriye’deki antik kent Palmira da bulunuyor.

Aziz Elijah Manastırı 6. yüzyılda Asurlu rahipler tarafından inşa edilmişti. Daha sonra Katolik kilisesinin emrine geçti.

Rahip Habib manastırın “Hristiyanlar için ruhani bir ziyaret yeri” olduğunu ve dini törenlerin ve günah çıkartmaların yapıldığını söyledi.

ABD ordusu Irak işgali sırasında manastırı üst olarak kullanmış daha sonra tarihi eser olduğunu anlayıp boşaltmıştı.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal