İsa’yı eşcinsel olarak tasvir eden komedi grubunun ofisine molotof kokteylli saldırı

İsa’yı eşcinsel olarak tasvir eden komedi grubunun ofisine molotof kokteylli saldırı

Netflix filmi “The First Temptation of Christ”ta İsa’yı eşcinsel olarak tasvir eden Brezilyalı komedi grubu Porta dos Fundos’un Rio de Janeiro’daki ofisine molotof kokteylli saldırı düzenlendi.

FilmLoverss‘ın National Post‘tan aktardığına göre, Brezilyalı komedi grubu Porta dos Fundos‘un hazırladığı 46 dakikalık Netflix filmi “A Primeira Tentação de Cristo” (The First Temptation of Christ), bu ayın başında yayınlandı. İsa’nın erkek arkadaşı Orlando’yu ailesiyle tanıştırdığı film, nüfusunun büyük bölümü Katoliklerden oluşan Brezilya’da tepkiyle karşılandı. İsa’nın eşcinsel olarak tasvir edilmesine nedeniyle tepki çeken filmin Netflix’ten kaldırılmasını isteyen imza kampanyası, bugüne kadar 2 milyondan fazla kişi tarafından imzalandı.

“The First Temptation of Christ”ın yayımlanmasının etkileri sürerken Porta dos Fundos’un Rio de Janeiro’daki ofisine molotof kokteylli bir saldırı düzenlendi. Geçtiğimiz yıl İsa ve havarilerinin yaşadıklarını komik bir dille anlatan “Especial de Natal: Se Beber, Não Ceie” ile Uluslararası Emmy ödülü kazanan komedi grubu yaşanan bu saldırının ardından yayınladıkları açıklamada, 24 Aralık sabahı Rio de Janeiro’daki ofislerine molotof kokteylli bir saldırı düzenlendiğini, saldırının neden olduğu yangının güvenlik görevlisi tarafından kontrol altına alındığını belirtti. Twitter üzerinden yayınlanan açıklamada, “Ülkenin bu nefret fırtınasından kurtulacağına ve ifade özgürlüğüyle birlikte sevginin kazanacağına inanarak daha birlik olmuş, daha güçlenmiş ve daha çok ilham almış bir şekilde yolumuza devam edeceğiz.” ifadeleri kullanıldı.

Homofobik olmaktan gurur duyduğunu söyleyen Jair Bolsonaro’nun devlet başkanı olması, Brezilya’da kültürel bir savaşın başlamasına neden oldu

Dünyanın Katolik nüfusun en kalabalık olduğu ülke olan Brezilya, son dönemde yaşanan politik değişimlerin ardından yasaklarla ve nefret suçlarıyla anılan bir ülke hâline geldi. Bu yılın başında Brezilya Devlet Başkanı olarak göreve başlayan Jair Bolsonaro, kendisini “gururlu bir homofobik” olarak tanımlarken, eşcinsel bir oğlu olacağına ölü bir oğlu olmasını tercih edeceğini söyleyerek akıl almaz bir açıklamaya imza atmıştı.

Ülke yönetimindeki bu anlayış sinema ve televizyon dünyası için de korkutucu sonuçlar doğurdu. Muhalif isimlerin filmleri için devletten destek almasının önünü tıkayan hükûmet, aynı zamanda LBGTİ+ karakterlere odaklanan birçok filmin devletten aldığı finansal desteği de geri çekti.

Brezilya’da yükselen aşırı sağcı ve dindar anlayışının ülkedeki etkisi ve Brezilya sinemasında yarattığı kriz, Brezilyalı sinemacılar için endişe verici bir hâl almış durumda. Brezilya’nın bu yılki Oscar aday adayı olan “A Vida Invisível”in yönetmeni Karim Aïnouz “faşist” hükûmetin Brezilya sinemasında bir krize neden olduğunu belirtirken, Bu yıl Cannes Film Festivali’nden ödülle dönen “Bacurau” ile adından söz ettiren Kleber Mendonça Filho da Jair Bolsonaro’nun kültürel bir savaş başlatığını ifade etmişti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal