İş cinayetleri beyazperdede: ‘Babamın Kanatları’

İş cinayetleri beyazperdede: ‘Babamın Kanatları’

Yönetmen Kıvanç Sezer’in ilk uzun metraj filmi “Babamın Kanatları”, lüks ofisleri, evleri, alışveriş merkezlerini inşa eden işçilerin yaşamını beyazperdeye taşıyacak. 

babamin2Filmde Vanlı İbrahim ile yeğeni Yusuf’un İstanbul’da lüks bir site şantiyesinde başına gelenler anlatılıyor ve yapım iş cinayetleri konusunda farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

Önümüzdeki ay çekimlerine başlanacak filmin başrollerinde Menderes Samancılar, Musab Ekici, Kübra Kip ve Tansel Öngel yer alıyor. “Babamın Kanatları”nın önümüzdeki yıl gösterime girmesi planlanıyor.

Film ekibi, neden bu filmi çektiklerini şöyle açıklıyor:

babamin3Dünyada her 15 saniyede bir işçi, iş kazaları veya meslek hastalıkları nedeniyle hayatını kaybetmekte. Türkiye’de ise yalnızca 2014’te resmi kayıtlara göre 1886 kişi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. Yine resmi rakamlara göre neredeyse her gün 3 işçi hayatını kaybediyor, işyerlerindeki çalışma koşulları kötüleşiyor.İşte bizim tam bu hat üzerine söyleyecek bir sözümüz var. Özellikle son zamanlarda inşaat sektörüne bağlı ekonomik büyümenin işçilerin yaşamı üzerindeki etkisini göstermek istiyoruz. Niyetimiz sinemanın gücünü kullanmak ve kameramızı tüm yalınlığıyla yansıtacağımız bu insanların yaşamına çevirmekti. Türkiye sinema tarihinde üretilen 6 bin 300 civarında filmin yalnızca 35 tanesinin işçi filmi olduğunu da hesaba katarsak, tam da içinde bulunduğumuz bu dönemde bu tür filmlere daha çok ihtiyaç olduğunu söyleyebiliriz.

Kültür Bakanlığının desteğiyle çekilen bu filmin prodüksiyon masraflarının bir kısmını karşılamak için Indiegogo sitesinde kampanya başlatıldı. Indegogo sitesinden filme destek olabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal