İran’ın yasaklı yönetmeni Cafer Panahi’nin kızı İstanbul’a gelecek

İran’ın yasaklı yönetmeni Cafer Panahi’nin kızı İstanbul’a gelecek

7-17 Mart tarihleri arasında düzenlenecek 12. Akbank Kısa Film Festivali’nde, İran’ın yasaklı yönetmeni Cafer Panahi’nin filmleri gösterilecek. Festivalde “Deneyimler” bölümünde, Panahi’ye 65. Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı kazandıran son uzun metraj filmi “Taksi Tahran” yer alacak. Ayrıca iki kısa filmi “Akordeon” (8’) ve “Untying the knot” (7’52”) festivalde izlenebilecek. Festivalin sürprizi ise, 11 Mart Cuma günü saat 20.30’da “Taksi Tahran”ın gösterimi öncesi, Panahi’nin kızı Solmaz Panahi ve kurgu yönetmeni Mastaneh Mohajer’in katılacağı bir söyleşinin yapılacak olması. Söyleşi saat 18.30’da Beyoğlu’nda, Akbank Sanat’ta gerçekleşecek. 

cafer2Panahi, İran’da 2010 yılında tutuklandı; neyle suçlandığı açıklanmadı ve ülkesinde 20 yıl boyunca film çekmesi yasaklandı. Buna rağmen Panahi yasağı delmenin ve yeni filmler çekmenin bir yolunu buluyor. Berlin Film Festivali’nden ödülle dönen “Taksi Tahran” de bunun kanıtlarından biri. Festivalin ödül törenine Panahi katılamadığı için ödülünü yeğeni almıştı. Panahi’nin filminin nasıl olup da Berlinale’ye gelebildiği sorusu yöneltildiğinde, festival direktörü Dieter Kosslick “Belki de bir taksiyle” şeklinde kaçamak bir cevap vermekle yetinmişti. 

Öte yandan Panahi’nin “Bu Bir Film Değil” adlı yapımı da bir kekin içine saklanan USB bellek ile ülke dışına çıkarılmıştı.

12. Akbank Kısa Film Festivali’ne katılacak sanatçılar bunlarla sınırlı değil.  Saraybosna Film Festivali’nin programcısı Elma Tataragic ve dünyanın önde gelen kısa film yapım ve dağıtım şirketlerinden Shorts International’ın kurucusu Carter Pilcher 12 Mart Cumartesi günü saat 18.30’da Akbank Sanat’taki söyleşiye katılacak.  

10 gün boyunca 28 ülkeden toplam 104 film seyirciyle buluşağı, yurt içi ve yurt dışından geniş katılımlı atölye çalışmaları ve söyleşilerin yapılacağı festival ile ilgili detaylar 12. Akbank Kısa Film Festivali sayfasında.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal