Irak sanatı dünyayla buluşuyor: 380 sanatçının eseri çevrimiçi arşivde

Irak sanatı dünyayla buluşuyor: 380 sanatçının eseri çevrimiçi arşivde

Pek çok Iraklı sanatçı savaş mağlubu memleketlerini terk ederken, ülkelerinde kalan sanatçılar uluslararası küratör ve sanatçılardan uzak kalmış vaziyette. Şimdi ise, Bağdat merkezli Ruya Vakfı, Irak’ta ya da diasporada çalışan sanatçıların işlerini sergileyebileceği çevrimiçi bir platform oluşturdu.

Ruya Sanatçı Veritabanı halihazırda (220’si Irak’ta yaşayan) 380 sanatçının video sanatından geleneksel dokumaların yeniden üretimine kadar her türden işlerini içeriyor. Fotoğraf ortak bir nokta; çoğu Iraklı sanatçı, özellikle de Kürt bölgesinden gelenler Irak saldırsı esnasında foto muhabirliği yaptı ve haber ajanslarıyla çalıştı.

Geçtiğimiz sene Venedik Bienali’nde Irak pavyonunu hazırlayan ve Ulusal Müze’nin eski direktörü olan Bağdatlı sanatçı Salam Atta Sabri, “Dışarıda çalışanlar ve Iraklı güncel sanatçılar arasında büyük bir uçurum var” diyor ve ekliyor: “İşlerimizi gösterip tartışabileceğimiz daha fazla kanala ihtiyacımız var. Ruya Vakfı’nın veritabanı Iraklı sanatı pazarlamamız için büyük bir fırsat; eşi benzeri yok.”

irak2

Tıpkı Ruya Vakfı gibi, veritabanı da kâr amacı gütmeyen bir girişim ancak teşhir edilen eselerin satın alınması da mümkün. Ruya Vakfı’nın yöneyim kurulu başkanı ve kurucularından, Ai Weiwei ve Francis Alÿs gibi uluslararası sanatçılarla çalışan Tamara Chalabi “Bir galeri gibi hareket etmiyoruz ancak daha önce işlerin uluslaraası küratörlere satılmasını kolaylaştırdık. Irak’ta doğru dürüst bir sanat piyasası yok ve insalar da buraya turizm için gelmiyor. Bu durum çok engelleyici olabiliyor” diyor.

Chalabi, harabeye dönmüş Irak’taki kültürel yağma da göz önüne alındığında, veritabanının en önemli amaçlarından birinin “geçmişi, günümüzü ve umuyoruz ki geleceği arşivlemek” olduğunu söylüyor ve projenin küretöryel değil, arşivsel bir çalışma olduğunu ve herkesin katılabileceğini vurguluyor: “Veritabanı, sanatçıların mülkiyete sahip olması ve kendilerini büyük resmin bir parçası olarak hissetmeleri için var.”

Proje şimdilik sadece görsel sanatlara odaklanıyor olsa da, yazarları, müzisyenleri ve sinemacıları da dahil edecek şekilde genişletilmesi planlanıyor.

irak3 irak4 irak5 irak6

Kaynak: The Art Newspaper

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal