İnsanın evrim zincirindeki yeni halka: Homo naledi

İnsanın evrim zincirindeki yeni halka: Homo naledi

Güney Afrika’daki bir mağarada daha önce varlığı bilinmeyen insan benzeri bir türe ait kalıntılar bulundu. Bu türe, Güney Afrika dillerinden Sosetho’da “yıldız” anlamına gelen “naledi” ismi konuldu.
“Homo naledi” türünün hikâyesi, amatör bir mağara kâşifi ve bir jeoloğun, 2013 yılında bir gece ellerindeki bir alt çene kemiği fosiliyle birlikte, Witwaterstandin Johannesburg Üniversitesi profesörü Lee Berger’in evine gitmeleriyle başladı. Berger ve takımı, buluş karşısında şaşkına dönerek, ilerideki çalışmaları için fon alacakları National Geographic ekibini çağırdı.
Berger, daha önce de önemli buluşlara imza atmış olmasına rağmen, bu sefer elinde daha büyük bir şey olduğunu anlamıştı. O zamanlarda bilmediği şey ise, bu buluşun insanın geçirdiği evrim süreciyle ilgili olan bilgilerimizi allak bullak edebileceği ve kimliklerimizle ilgili yeni soruları ortaya çıkarabileceğiydi.


Ekip 2 yıl sonra, Johannesburg’un dışındaki Rising Star mağarasının derinliklerindeki kireçtaşı tünellerinde çalışma yaparken insanoğlunun soy ağacında “yeni” olarak adlandırdıkları şeyi keşfetti. Takım, bu yeni insan türünü “Homo naledi” olarak adlandırdı.
“Ateşi kullanmış olabilirler”
Takım, Homo naledi türünün öldükten sonra gömüldüklerini, bulunanların da gömülü olarak ortaya çıktığını söyledi. Bilim insanlarının bu konu hakkındaki önceki düşünceleri ise bu davranışın insanlıkla sınırlı olduğu şeklindeydi. Berger’in takımı, mağarada içinde çocukların, yetişkinlerin ve yaşlı insanların fosillerinin bulunduğu alana ulaştıklarında bu teori değişime uğramış oldu. Takım, bu bölmenin “İnsanlığın Beşiği” olarak bilinen “Cradle Of Humanity” mirasının 30 metre altında gömülü olarak yer aldığını düşünüyor ve Homo naledi türünün yollarını bulmak için ateşi kullanmış olabileceklerini öne sürüyor.
Berger CNN’e verdiği röportajda, “Ölümlerde yırtıcı hayvanların verdiği bir zarar ya da bir felakete ilişkin herhangi bir iz yoktu. Bu hasarsızlık sayesinde, insangillere ait, ancak tam olarak insan olmayan bir tür olan Homo naledi türüne ulaştık. Ölümleri, mağaranın derinliklerindeki bu karanlık bölmede bertaraf etme amacıyla kasti bir şekilde gerçekleştirilmiş. Ama neden, bunu bilmiyoruz” diyor.
Binlerce yıl öncesinde ‘defnetme’ işlemi
Berger, fosillerin gömülü halde bulunmuş olmasının bu zamana kadarki kanıları değiştirdiği görüşünde: “Naledi türü keşfedilmeden önce, muhtemelen size bunun bizim yalnızca kimliğimizi tanımlayan bir şey olduğunu söylerdim. Ölülerin gömülme fikri ya da bedenlerin ritüelleştirilerek imha edilmesi tamamıyla ve eşsiz bir şekilde insana ait.”
Berger, mağaranın girişinde yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Biz mağaranın derinliklerindeki ölümleri için ciddi bir risk alınmış ve efor sarf edilmiş ‘başka’ bir tür ile karşı karşıya geldik. Bu, kesinlikle bizi neyin insan yaptığına dair önemli bir soruydu.”
Berger’in takımı henüz Naledi türünün yaşına dair net bir şey söyleyemediklerini aktarıyor.
Ancak büyük bir buluşla karşı karşıya olduğumuzu vurguluyor:
“Bu tıpkı Tutankhamen’in mezarını açmak gibi. İnsanlık tarihimizi etkileyecek çok ciddi bir aşama.”
Hazırlayan: Fundanur Öztürk
Kaynak: CNN

Kapakta kullanılan görsel: National Geographic

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal