İngiltere’de tiyatro, sinema ve müzeler 17 Mayıs’ta yeniden açılacak

İngiltere’de tiyatro, sinema ve müzeler 17 Mayıs’ta yeniden açılacak

İngiltere’de, 17 Mayıs’tan itibaren sinema, tiyatro ve müzelerin yeniden açılacağı, restoran ve barların ise iç mekânlarda müşteri kabul etmeye başlayacağı açıklandı.

İngiltere’de, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele için alınan önlemlerin hafifletilmesi kapsamında, 17 Mayıs’tan itibaren sinema, tiyatro ve müzelerin yeniden açılacağı, restoran ve barların ise iç mekânlarda müşteri kabul etmeye başlayacağı bildirildi.

AA‘dan aktarılan haberlere göre, Başbakan Boris Johnson, Başbakanlık Ofisi 10 Numara’da yaptığı basın toplantısında, hükümetin Kovid-19 önlemlerinin kaldırılmasına yönelik açıkladığı 4 aşamalı yol haritasının üçüncü aşamasına 17 Mayıs’tan sonra geçileceğini açıkladı.

Buna göre, açık alanlarda 30 kişiye kadar, kapalı alanlarda 6 kişiye kadar toplanılabilecek, düğünlere 30’a kadar kişinin katılımı serbest olacak.

Müze, tiyatro ve sinema gibi iç mekân eğlence alanlarının açılacağı üçüncü aşamada, katılımcı sayısı sınırlı tutulmak üzere açık hava etkinliklerine izin verilecek, spor müsabakalarında 10 bine kadar taraftar tribünlerde yerlerini alabilecek.

Restoran ve barlar iç mekanlarda müşteri kabul etmeye başlayacak, konaklama sektörü yeniden hizmet verebilecek.

Orta öğretimde öğrencilerin sınıf ortamında maske takma zorunluluğuna son verilecek, üniversite öğrencileri haftada 2 kez test olmaları şartıyla yüz yüze derslere katılabilecek.

4 aşamalı yol haritası

Johnson, 22 Şubat’ta yaptığı açıklamada, Covid-19 salgını nedeniyle 5 Ocak’ta uygulanmaya başlanan ulusal karantinanın, vaka ve aşılama sayıları dikkate alınarak, 8 Mart’tan itibaren 21 Haziran’a kadar 4 aşamalı plan dahilinde kaldırılacağını duyurmuştu.

Birinci aşamanın uygulandığı 8 Mart’ta, İngilizlerin 6 kişiyle sınırlı olmak üzere açık havada sosyalleşmelerine izin verilmişti.

İkinci aşamanın uygulanmaya başlandığı 12 Nisan’da mağaza, berber, spor salonları yeniden hizmete girmiş, restoran ve barların açık mekânlarında müşterilerine servis yapmasına izin verilmişti.

21 Haziran’da uygulanacak dördüncü aşamada ise Covid-19 önlemleri kapsamındaki tüm sınırlandırmaların kaldırılması planlanıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal