İngiltere’de pandemi döneminde intiharı düşünenlerin sayısı üç kat arttı

İngiltere’de pandemi döneminde intiharı düşünenlerin sayısı üç kat arttı

Bilim insanları, pandemi döneminde intihar düşünceleri nedeniyle yardım arayan insanların sayısının karantinalar ilan edilmeye başladığından bu yana üç katına çıktığını açıkladı.

İngiltere’de yapılan yeni bir çalışmada, intihar düşünceleri için yardım arayanların sayısının, ülkede ilk karantina uygulamasının başladığı 23 Mart’tan bu yana üç kat arttığı açıklandı. Psikiyatristler, hastanelerin yüzlerce hastayla ‘dolup taştığını’ belirterek, ülkenin bir ‘akıl sağlığı salgını’ ile karşı karşıya olduğu konusunda uyardı.

Uzmanlar, ülke çapındaki kapanmanın tetiklediği yalnızlık, işsizlik ve aile içi problemler nedeniyle bu durumun yaşandığını söyledi.

İntihar düşüncesinden kurtulmak için yardım isteyenlerin sayısı üç katına çıktı

Bu kapsamda, Rethink Mental Illness adlı yardım kuruluşu intihar düşüncelerinden kurtulmak için internet sitelerine başvuran insan sayısının son altı ayda 80 bin 298’den 231 bin 271’e sıçradığını açıkladı. Royal College of Psychiatrists adlı ruh ve sinir hastalıkları kuruluşu ise 700 çalışanıyla anket yaptı ve on kişiden altısı Covid-19 pandemisiden öncekine oranla daha fazla acil psikiyatrik vakayla ilgilendiğini söyledi.

İngiltere Ulusal Sağlık Enstitüsü rakamları ayrıca, verilerin mevcut olduğu en son tarih olan temmuz ayında akıl sağlığı hizmetleri için rekor sayıda acil durum ve sevk kaydedildiğini ortaya çıkardı. Buna göre acil müdahalede bulunulan insanları sayısı geçen yılın aynı zamanına göre yaklaşık 3 bin kişi arttı.

İntihar teşebbüsü sayısı yüzde 68 arttı

Diğer taraftan,  Londra Ambulans Servisi,  ülkede ilk karantinanın ilan edilmesinden bu yana intihar ve intihara teşebbüs sayısında yüzde 68’lik bir artış gördüğünü açıkladı. Ambulans servisinin sözcüsü ekiplerinin sözcüsü ekim ayında günde ortalama olarak 37 intihar ihbarı aldıklarını söyledi.

Konuya ilişkin açıklama yapan Royal College of Psychiatrists Başkanı Dr. Adrian James, ülkede akıl sağlığı hizmeti veren kuruluşlarda büyük bir yoğunluk olduğunu vurgulayarak şu ifadeleri kullandı:

“Tam kapasitede çalışıyoruz. Tüm göstergeler, pandeminin bir sonucu olarak zihinsel hastalıkta büyük bir dalgalanmanın yaşandığını gösteriyor. Biz bunu tsunamiye benzetiyoruz. Yeni tip koronavirüs hastalığı dışında birçok psikolojik, ekonomik ve toplumsal etkisi var. Dalgalar halinde ortaya çıkıyor.”

Uzmanlar hükûmeti uyardı

Diğer taraftan, 90 akıl sağlığı uzmanı, geçen hafta ülkede ikinci karantina uygulaması başlamadan önce hükûmete bir bildiri göndererek uyarı yapmıştı.

Bilim insanları tarafından hükûmete yazılan açık mektupta, “Karantinanın Covid-19 kaynaklı ölümleri engellemesi gerekiyor. Ancak, insanlar yalnızca Covid-19 ya da  kanser gibi diğer fiziksel hastalıklar nedeniyle ölmüyor. Bu yıl karantina nedeniyle  zaten hızla artan alkolizm, bağımlılık ve intihar yüzünden  daha fazla ölüm yaşanacağını öngörüyoruz. Aynı zamanda yoğun yalnızlığa ve depresyona da yol açan bu durum, kötü fiziksel sağlıkla yakından bağlantılıdır” denildi.

200 milyon sterlinlik fon talebi

Ruh sağlığı hayır kurumları artan ruh sağlığı vakalarına yardımcı olabilmek için hükûmetten en az 200 milyon sterlin değerinde fon talep etti. Bununla birlikte hükûmet, 10 binden  fazla hastayı görebilecek olan 480 akıl sağlığı uzmanını eğitmek için 27 milyon sterlin sözü verdi.

 

Kaynak: Artı Gerçek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal