İngiltere’de kültür sanat kurumları için 1.5 milyar sterlin bütçeli ‘kurtarma paketi’

İngiltere’de kültür sanat kurumları için 1.5 milyar sterlin bütçeli ‘kurtarma paketi’

İngiltere hükümeti, kültür sanat kurumlarını korumak için 1.5 milyar sterlin bütçeli “kurtarma paketini” açıkladı.

Müstehak’ın mrcarlwoodward’dan aktardığı habere göre, “kurtarma paketi” ile pandemi salgını nedeniyle durdurulan kültürel miras alanlarındaki inşaat çalışmalarına yeniden başlanması için finansman sağlanacak.

Açıklanan pakete göre tiyatrolar, tarihi saraylar, müzeler, galeriler, canlı müzik ve bağımsız sinema gibi çeşitli sektörlerde binlerce kuruluş acil yardım ve kredilerden yararlanabilecek.

Hükümet, bugün yaptığı açıklamayla, İngiltere’nin kültür mirası olan kurumlarını korumak ve koronavirüsün etkileriyle başa çıkmaya çalışan sanatçılar için ayırdığı 1.57 milyar sterlin bütçeli (13 milyar 439 milyon 200 bin lira) paket ile şu ana kadar en yüksek destek miktarına ulaşan ülke oldu.

Başbakan Boris Johnson pakete ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“İkonik tiyatrolar ve müzikaller, birinci sınıf galerilerimizdeki büyüleyici sergiler, yerel bodrum mekânlarında gerçekleştirilen konserlere kadar, İngiltere’nin kültür endüstrisi bu ülkenin atan kalbidir. Bu para, gelecek nesiller için sektörün korunmasına yardımcı olacak, İngiltere’deki sanat gruplarının ve mekânlarının kapıları kapalı ve perdeleri kapalı kalırken ayakta kalabilmelerini ve çalışanlarını destekleyebilmelerini sağlayacaktır.”

Kültür Sekreteri Oliver Dowden ise “Sanatın karşılaştığı ciddi zorlukları anlıyorum ve gelecek nesiller için elimizden gelen her şeyi korumamız gerektiğini biliyoruz. Bugün, karşı karşıya kaldıkları finansman kriziyle başa çıkmak için büyük bir acil fon paketini duyuruyoruz” dedi.

Bugüne kadar benzeri görülmemiş paket şunları içeriyor:

“İngiltere’deki kültürel organizasyonlar için hibeler ve kredilerin bir karışımından sağlanan 1.15 milyar £ destek fonu. Bu, 270 milyon sterlin geri ödenebilir kredi ve 880 milyon sterlinlik hibeden oluşacak.

“İngiltere’nin ulusal kültür mirası kurumları ve İngiliz Miras Vakfı’na 100 milyon sterlinlik bir destek yapılacak.

“Koronavirüs pandemisi nedeniyle duraklatılan kültürel altyapı ve miras inşaat projeleri için 120 milyon sterlin sermaye yatırımı sağlanacak.

“Ayrıca açıklanan fonla, Kuzey İrlanda’da (33 milyon £), İskoçya’da (97 milyon £) ve Galler’de (59 milyon £) olmak üzere toplamda 188 milyon sterlinlik destekte bulunulacak.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 yorum

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal