İngilizce şiirin en büyük isimlerinden Geoffrey Hill yaşamını yitirdi

İngilizce şiirin en büyük isimlerinden Geoffrey Hill yaşamını yitirdi

İngilizcenin en büyük şairlerinden biri olarak bilinen Geoffrey Hill, 84 yaşında hayatını kaybetti.

Hill’in şair ve opera yazarı eşi Alice Goodman, 30 Haziran günü Twitter’da bir paylaşım yaparak, eşinin ölümünü doğruladı: “Dün akşam, aniden ve acısız ve korkusuz bir şekilde ölen kocam Geoffrey Hill’in dinlenen ruhu için dualarınızı esirgemeyin.”

2010 yılından geçtiğimiz seneye kadar Oxford’un prestijli “şiir profesörü” pozisyonunda görev yapan Hill, hayatı boyunca çeşitli üniversitelerde şiir ve edebiyat üzerine ders verdi. 2012 yılında edebiyata katkılarından ötürü şövalyelik nişanına layık görüldü, çalışmaları hem eleştirmenler hem de meslektaşları tarafından takdir edildi. İlk şiir kitabını 1959 yılında yayımlayan Hill, bugüne kadar yirminin üzerinde şiir seçkisi ve dört deneme kitabına imza attı.

Kariyeri boyunca pek çok ödül kazanan Hill, kimi zaman şiirlerinin “anlaşılması zor” olduğuna yönelik eleştirilerle karşılaştı. 2002 yılında verdiği bir röportajda, bu eleştirileri şu şekilde cevapladı:

“Benim bakış açıma göre, zor şiir en demokratik olandır çünkü okuyucuyu, zeki insanlar olduklarını varsayarak onurlandırırsınız. Bugünün popülist şiiri çoğunlukla insanlara aptal muamelesi yapıyor. Bu tavırla geleneği unutma tavrı, birbirine uyuyor.”

Bir başka röportajında ise şöyle söylemişti:

“İnsanlar zordur. Bizler zoruz, birbirimize karşı da zoruz. Kendimize ve birbirimize karşı gizemliyiz. Gündelik hayatta karşılaştıklarımız, çoğu ‘entellektüel’ çalışmada karşılaştıklarımızdan daha zordur. Neden şiirin, nesirin, resmin, müziğin olduğumuzdan daha azı olması gerektiğine inanılıyor?”

Geoffrey Hill’in Türkçede yayımlanmış bir kitabı bulunmuyor.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal