İnceliklerin şairi Gülten Akın’ı yitirdik

İnceliklerin şairi Gülten Akın’ı yitirdik

Şiirimizin özgün sesi, inceliklerin şairi, 82 yaşındaki Gülten Akın bugün tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Cenazesi cuma günü öğle vakti Ankara Kocatepe Camisi’nden uğurlanacak.

Gülten Akın, 23 Ocak 1933’te Yozgat’ta doğdu. Sonra ailesiyle birlikte Ankara’ya yerleşti. Atatürk Kız Lisesi’nde eğitim gördü. Edebiyatın ustalarıyla bu dönemde tanıştı. Bu yıllarda şiirleri sınıf ve okul dergilerinde yer aldı.

Atatürk Kız Lisesi’nden 1951’de mezun olmasının ardından Ankara Hukuk Fakültesi’nde eğitim gördü.1956’da, üniversite yıllarında tanıştığı Yaşar Cankoçak ile evlendi. Kaymakam olan eşinin görevi nedeniyle Anadolu’daki çeşitli illeri dolaştı. Anadolu’da geçirdiği yıllar çeşitli boyutlarla şiirine taşındı ve edebiyatını güçlendirdi. Öte yandan gittikleri ilçelerde öğretmenlik ve avukatlık yaptı.

1972’de Ankara’ya geri döndüklerinde Akın, burada bir süre Türk Dil Kurumu Derleme ve Tarama Kolu’nda çalıştı. 1978 yılında ise emekliye ayrıldı. 1978 yılında oğlunun hapse atılmasıyla cezaevleriyle tanışmak zorunda kaldı. “İlahiler” ve “42 Günün Şiirleri” adlı kitaplarında bu dönemi anlattı.

Sonrasında ardı ardına şiir kitapları yayımlandı. Oyunlar yazdı. Eserleri İngilizce, Almanca, İtalyaca, Bulgarca’nın da aralarında olduğu pek çok dile çevrildi. 40’ı aşkın şiiri bestelendi. Sezen Aksu tarafından seslendirilen “Deli Kızın Türküsü” bunlardan biri.

Akın’ın şiir kitaplarından bazıları: Rüzgâr Saati (1956), Kestim Kara Saçlarımı (1960), Sığda (1964), Kırmızı Karanfil (1971), Maraş’ın ve Ökkeş’in Destanı (1972), Ağıtlar ve Türküler (1976), Seyran Destanı (1979), İlahiler (1983), Sevda Kalıcıdır (1991), Sonra İşte Yaşlandım (1995), Sessiz Arka Bahçeler (1998), Uzak Bir Kıyıda (2003), Beni Sorarsan (2013)

İlkyaz
Ah, kimselerin vakti yok
Durup ince şeyleri anlamaya
Kalın fırçalarını kullanarak geçiyorlar
Evler çocuklar mezarlar çizerek dünyaya
Yitenler olduğu görülüyor bir türküyü açtılar mı
Bakıp kapatıyorlar
Geceye giriyor türküler ve ince şeyler
(…)
Durup ince şeyleri anlatmaya
Kimselerin vakti olmasa da
Okulların kadın öğretmencikleri
Tatil günlerini çoğaltsalar da
Kutsal nemiz varsa onun adına
Gözlerimiz için bağlar dokusalar da
Birikimler ve çizgiler gitgide gitgide
Açmaya ilkyaz çiçekleri
Bir gün birileri öte geçelerden
Islık çalar yanıt veririz
“Kırmızı Karanfil”den

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal