İmamoğlu: ‘Özel tiyatroların yaşaması için özel bütçe yapacağız’

İmamoğlu: ‘Özel tiyatroların yaşaması için özel bütçe yapacağız’

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin” adlı tek perdelik oyunu, Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde izledi. Özel tiyatroların yaşaması gerektiğini söyleyen İmamoğlu, “Buna özel bütçe yapacağız” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı önlemleri alarak, perdelerini yeni bir repertuvarla açtı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Murat Mahmutyazıcıoğlu’nun yazıp, yönettiği “Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin” adlı tek perdelik oyunu, Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde izledi.

Oyun öncesinde CHP İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil ve İBB Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Ergen ile birlikte kulisi ziyaret eden İmamoğlu, yeni sezon açılış oyununda rol alan sanatçılara başarı dileklerini iletti.

‘Dayanışma içerisinde bir dönemi geçirmek istiyoruz’

Pandemi süreci nedeniyle bütün sahne sanatlarının zor günler geçirdiğini vurgulayan İmamoğlu, oyun öncesinde yaptığı değerlendirmede, “Ama buna rağmen, kısıtlı koşullarda, dayanışma içerisinde bir dönemi geçirmek istiyoruz” dedi.

‘Özel bütçe yapacağız’

“Sanatın her kolu bir moral. Tiyatro da bunlardan bir tanesi” diyen İmamoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Burası, tarihi bir tiyatro. Ülkemizin sanat tarihi, neredeyse bu sahnelerde yazılmış diyebiliriz. O bakımdan, bu sene Şehir Tiyatrolarının ilk gecesinde bir arada olmak istedim. Aynı zamanda, özel tiyatrolarla dayanışma içerisinde bir süreci başlattıkları için arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum. Bunu geliştirmemiz lazım, özel tiyatroların yaşaması lazım. Buna özel bütçe yapacağız. Özel bir bütçeyi, Şehir Tiyatrolarıyla ve diğer sanat alanlarıyla ‘nasıl paylaştırırız, nasıl yönetiriz’e bakacağız. Çünkü, hiçbir özel tiyatronun kapanmasını arzu etmeyiz. Bu manada arkadaşlarım, titiz bir çalışma yapacaklar. Hem sanatı hem sanatçıyı, sahneleri, tiyatroları, diğer sanat dallarını da koruyarak, inşallah bu dönemi, sanat adına hasarsız atlatalım istiyoruz. Zira sanat yaşarsa, insan yaşadığının farkına varacaktır. Sanatı onun için yaşatmamız lazım, insanlarımızın mutlu olması için.”

İmamoğlu, yeni sezonun ilk oyununda rol alan sanatçıları sahnede de tebrik etti ve oyunculara çiçek verdi.

 

Kaynak: BirGün

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal