İmamoğlu: ‘İngiltere’deki müzayedede satılan Kanuni portresi, alıcı tarafından İBB’ye bağışlandı’

İmamoğlu: ‘İngiltere’deki müzayedede satılan Kanuni portresi, alıcı tarafından İBB’ye bağışlandı’

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İngiltere’de ünlü müzayede evi Sotheby’s tarafından yapılan mezatta satılan Kanuni Sultan Süleyman portresinin alıcı tarafından İBB’ye bağışlandığını duyurdu.

İngiltere’de müzayede evi Sotheby’s bir ay önce düzenlediği mezatta Osmanlı padişahı Kanuni Sultan Süleyman ve kızı Mihrimah Sultan’ın portreleriyle birlikte 183 eserden oluşan “İslam Dünyası ve Hindistan Sanatları” başlıklı koleksiyonu satışa sundu.

İtalyan ressam Cristofano Dell’ Altissimo tarafından yapılan Kanuni Sultan Süleyman portresi için en yüksek teklifi, mezata telefonla katılan bir kişi verdi. Eser 350 bin sterline (yaklaşık 4 milyon 20 bin liraya) satıldı. Müzayede evinin komisyonu da eklendiğinde son satış fiyatı 438 bin 500 sterlin (yaklaşık 5 milyon TL) olarak açıklandı.

Kimliği açıklanmayan alıcı, portreyi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağışladı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Evine Dönüyor! Mart ayında İngiltere’deki müzayedede rekor fiyata satılan Kanuni Sultan Süleyman portresi eser alıcısı tarafından İBB’ye bağışlanmıştır. Böylesi kıymetli bir eserin İstanbul’a bağışlanması ve İBB’ye duyulan güven gurur verici İstanbul’a hayırlı olsun” yazdı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal