İBB Başkanı İmamoğlu: ‘2021’de 20 kütüphane açacağız’

İBB Başkanı İmamoğlu: ‘2021’de 20 kütüphane açacağız’

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Sultangazi’de kurulan Ahmed Arif Halk Kütüphanesi’nin açılışına katıldı. İmamoğlu burada yaptığı konuşmada 2021’de İstanbul genelinde 20 yeni kütüphane daha açacaklarını söyledi.

İstanbul’un Türkiye’nin kültür sanat lokomotifi olması gerektiğini ancak halen sosyal olanaklara erişimi çok güç durumda olan mahallelerin bulunduğunu belirten İmamoğlu, “Bu gerçeği görmezden gelemeyiz. BB olarak eşitliği sağlamaya dezavantajlı alanlara hizmeti bir an önce taşımaya kararlıyız. Bu bizim topluma bakışımızda eşitliğin ve adaletin önemli bir adımıdır. Bu amaçla kültür sanatın hiçbir ilçe hiçbir mahalle kalmayacak prensibiyle yürüyoruz” dedi. Dezavantajlı alanlarda İBB’nin mülkü olmasa dahi gerekirse kiralama yaparak kültür sanat projelerini hayata geçireceklerini söyleyen İmamoğlu, 2021’de açılacak 20 kütüphanenin ilkinin 27 bin kitaplık Ahmed Arif Halk Kütüphanesi olduğunu söyledi.

İmamoğlu, 8 katlı bin 1300 metrekarelik Ahmed Arif Halk Kütüphanesi’nde konferans salonları, tiyatro, resim, müzik, dijital yazılım ve video uygulamalarına yönelik atölye alanlarının olduğunu belirten İmamoğlu, ayrıca bir YouTuber stüdyosu da hazırlandığını dile getirdi.

‘Sakın umudunuzu kaybetmeyin’

Konuşmasında Ahmed Arif’in, “dayan kitap ile / dayan iş ile / tırnak ile, diş ile / umut ile, sevda ile, düş ile” dizelerine yer veren İmamoğlu, “Biz de bu zor dönemi, böyle aşacağız. Hep birlikte aşacağız. Dayanışma içinde aşacağız. Birbirimize moral vereceğiz. Ahmet Arif Halk Kütüphanemizin bir yanda kitaplar, atölyeler, etkinlikler; diğer yandan yeni iş fırsatları ile Sultangazi halkının ve özellikle yakın mahallelerin bu sevdasına, bu umuduna, bu düşlerine çok büyük hizmet vereceğini ve umudu yükselteceğini şimdiden hissediyorum. Sakın umudunuzu kaybetmeyin. Çok güzel günlerin bizi beklediğini sakın unutmayın. Zor günleri hep birlikte aşmanın yegâne unsuru vardır: Dayanışma, birbirine olan inanç, omuz omuza yol yürümektir” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: T24

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal