Ildikó Enyedi’den Tarık Aktaş’a yönetmenler karantina hakkında üçer dakikalık kısa filmler çekiyor

Ildikó Enyedi’den Tarık Aktaş’a yönetmenler karantina hakkında üçer dakikalık kısa filmler çekiyor

Jia Zhangke, Ildikó Enyedi, Radu Jude, Tarık Aktaş gibi sinemacılar, Selanik Uluslararası Film Festivali’nin “Spaces” serisi için karantina hakkında üçer dakikalık kısa filmler çekiyor.

FilmLoverss’ın Screen Daily’den aktardığı habere göre, koronavirüs salgını nedeniyle dünya nüfusunun üçte birinin karantina altında yaşadığı bu dönemde dünyanın dört bir yanında setler durdurulurken, sinemacılar da evlerine kapanmak zorunda kaldı. Evinin bahçesinde duran erik ağacını yakından takip eden Apichatpong Weerasethakul gibi bazı sinemacılar bu süreci dinlenerek geçirirken, kızı için bir animasyon film üzerinde çalışan Michel Gondry gibi bazı isimler de karantina altında da olsa çalışmaya devam etmenin bir yolunu buldular.

Pek çok sinemacının planlarını rafa kaldırıp farklı meşgalelere yöneldiği bu dönemde, Selanik Uluslararası Film Festivali sinemacıların evlerinden çıkmadan kısa filmler çekeceği yeni bir proje başlattı. Fransız yazar Georges Perec’in “Species of Spaces” kitabından esinlenerek “Spaces” adı verilen bu yeni proje kapsamında, dünyanın dört bir yanından önemli sinemacılar karantina hakkında üçer dakikalık kısa filmler çekiyor.

Selanik Uluslararası Film Festivali’nin “Spaces” serisi için karantina altında kısa film çekecek bu sinemacıların başında; Çin sinemasının önemli isimlerinden Jia Zhangke, Macar sinemasının usta yönetmenlerinden Ildikó Enyedi ve Rumen Yeni Dalgası’nın önemli temsilcilerinden Radu Jude geliyor.

Proje kapsamında üç dakikalık bir kısa film çekecek sinemacılar arasında, geçtiğimiz yıl İstanbul Film Festivali’nde gösterilen “Nebula” ile adından söz ettiren Tarık Aktaş da yer alıyor.

Amerika’dan John C. Lynch, Hollanda’dan Nanouk Leopold, Kuzey Makedonya’dan Teona Mitevska, İspanya’dan Victor Moreno, Arjantin’den Mateo Bendesky, Kanada’da Yung Chang ve İsrail’den Rachel Leah Jones proje kapsamında üç dakikalık kısa filmler çekecek diğer sinemacılar arasında yer alıyor.

Bu üç dakikalık filmlerde sadece sinemacıların karantinada olduğu evler ve bu evdeki insanlar, hayvanlar yer alacak. Filmlerde kullanılan dış mekânlar, evlerinden balkonlarından, teraslarından ve bahçelerinden ibaret olacak.

“Spaces” projesi kapsamında Yunan sinemacıların çektiği sekiz kısa filmin bir araya getirildiği, serinin ilk çalışması aşağıda:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal