Ildikó Enyedi retrospektifi, İstanbul Modern Sinema’da

Ildikó Enyedi retrospektifi, İstanbul Modern Sinema’da

İstanbul Modern Sinema, çağdaş Macaristan sinemasının önemli yönetmenlerinden Ildikó Enyedi adına Türkiye’de ilk kez bir retrospektif sunacak. 12-22 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek olan programda Enyedi’nin 10 filmi gösterilecek.

İlk uzun metraj filmini 1987 yılında çeken Enyedi, sinemasında evren ile insan ruhunun esrarlarını çözmeye çalıştı. Bilim kurgudan büyüye, Yunan mitolojisinden halk masallarına farklı kaynaklardan beslenen yönetmen, geleneksel Macaristan sinemasının sosyal gerçekçi üslubuna karşı ülke sinemasının tarihine yeni bir anlatı ve anlatım getirdi.

Enyedi’nin Cannes’da Altın Kamera ödülüne değer görülen 1989 yapımı filmi “Benim 20. Yüzyılım”, David Bowie’nin, “Benim 20. Yüzyılım”ın büyüsüne kapılarak uygulayıcı yapımcılık rolünü üstlendiği 1994 tarihli “Büyü Avcısı” ve Berlinale’de Altın Ayı ödülüne değer görülen “Beden ve Ruh” filmi, programın öne çıkan yapımlarından.

Filmler Türkçe altyazılı olarak izleyiciyle buluşacak. Gösterim takvimi için şuraya bakılabilir.

Ildikó Enyedi hakkında:

1955 doğumlu Ildikó Enyedi, Budapeşte’de önce ekonomi, sonra tiyatro ve film akademisinde okudu.

1979 yılından itibaren kısa filmler ve belgeseller çekmeye başladı.

İlk uzun metrajı “Köstebek” (Vakond) adlı 1987 tarihli fantastik ve romantik filminde dünya gezegenindeki insanların yaşamlarını anlamaya çalışan bir ajana odaklandı.

Cannes’da Altın Kamera ödülüne değer görülen ve 20. yüzyılın şekillendirdiği yeni, modern dünyada kaderin cilvesiyle birbirlerinden ayrılan ikiz kızkardeşlerin hikâyesini masalsı bir dilde anlattığı “Benim 20. Yüzyılım” filmi  (Az én XX. Századom) 1989’da yayımlandı. Enyedi, “Benim 20. Yüzyılım”ın ardından üç film yaptı. Bunlar:

-David Bowie’nin, “Benim 20. Yüzyılım”ın büyüsüne kapılarak uygulayıcı yapımcılık rolünü üstlendiği ve şeytan tarafından yedi sihirli kurşun verilen bir avcının hikâyesini anlatan 1994 yapımı “Büyü Avcısı” (Büvös Vadász)

-1997 yılında çektiği, 31 Aralık 1999 gecesinde buluşmak için sözleşen madenci bir oğlanla onun yaz aşkı arasında geçen melankolik aşkı anlatan “Tamás ve Juli”

-Paris polisinin içinden çıkamadığı bir cinayet vakasını çözmek üzere şehre davet ettiği doğaüstü güçlere sahip bir büyücüyü anlatan ve 1999’da izleyiciyle buluşan “Büyücü Simon” (Simon Mágus)

“Büyücü Simon”un ardından sinemaya ara verdiği 17 yıllık dönemde Macaristan televizyonu için çalışmaya başlayan Enyedi, HBO Macaristan için “Terápia” adlı Macar dizisini çekti.

Bu süreçte üniversitede sinema dersleri de verdi.

Sinemaya geri döndüğü 2017’de, yönetmenliğini yaptığı “Beden ve Ruh” (Testről és lélekről) filmiyle Berlin’de Altın Ayı’ya değer görüldü ve Oscar ödüllerinde Macaristan’ın adayı oldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 yorum

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal