İbrahim Gökçek’in cenazesi için toplananlara polis müdahalesi: Gözaltılar var

İbrahim Gökçek’in cenazesi için toplananlara polis müdahalesi: Gözaltılar var

İbrahim Gökçek’in cenazesi için Gazi Mahallesi’nde bir araya gelen Grup Yorum sevenlerine yönelik polis müdahalesi yaşandı, dört kişi gözaltına alındı.

Hayatını kaybeden Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek’in naaşının defin için Kayseri’ye götürülmek istenmesi öncesinde Gazi Cemevi’nde düzenlenmek istenen tören polislerce engelleniyor. Sabahın erken saatlerinden itibaren mahalleyi abluka altına alan polisler, gece cemevinde nöbet tutanlar ve Gökçek ailesinin dışında kimsenin yurttaşların cemevine girmesine izin vermedi.

Gaz bombaları ile müdahale

Mahalle aralarında toplanıp cemevine girmek isteyen Grup Yorum sevenleri ise, polisler müdahalesine maruz kaldı. Polisin gaz bombaları ile müdahale ettiği gruplar slogan atarak tepkilerini gösterdi. Yapılan müdahalelerde dört kişi gözaltına alındı.

Törene katılmak üzere cemevine gelen Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Hüda Kaya ile sanatçı Pınar Aydınlar’ın da aralarından bulunduğu bir heyet polislerle görüştü. Heyet polis amirine cemevine girmek isteyen yurttaşların girişine izin verilmesini, yapılacak törenin ardından cenazenin yola çıkarılacağını ifade etti.

Polis amiri salgını öne sürdü

Polis amiri ise törenin dün yapıldığını ve koronavirüs tedbirleri kapsamında fiziki mesafenin korunması gerekçesiyle girişlere izin verilmeyeceğini söyledi.

Görüşmeler sonuçsuz kalırken, yurttaşlar hem cemevinde hem mahalle aralarında sloganlar atıp, Grrup Yorum şarkıları seslendirerek  bekleyişlerini sürdürüyor.

Cemevindeki cenaze törenine katılmak isteyenlere giriş izni vermeyen polis bazı kişileri gözaltına aldı. Gözaltılarla ilgili paylaşım yapan Halkın Hukuk Bürosu, “Müvekkilimiz Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek’in cenazesine katılmak isteyenlere polisin müdahale ettiği, Murat Ofli ve Aydın Gevin ile isimlerini öğrenemediğimiz birkaç kişinin daha gözaltına alındığı bilgisi verildi” yazdı.

Halkın Hukuk Bürosu, ardından şu bilgileri paylaştı:

“Müvekkilimiz İbrahim Gökçek’in cenazesinin bulunduğu Gazi Cemevi’nde bugün saat 10:00’da tören yapılarak, defnedilmek üzere Kayseri’ye yola çıkılacaktı. Ancak cemevinin etrafındaki sokak başları, yine cemevi sokağının başı ve sonu polislerce kapatılmış durumdadır.

“İbrahim’in sanatçı dostları, yakınları, sevenleri, dinleyicileri cemevine girmek istemekte ancak sokak başlarında bekletilerek girmeleri engellenmektedir. Gazinin tüm sokakları tören yapmak için cemevine girmek isteyen halkla doludur.

“Valiliğin cenaze yürüyüşü yaptırmama yönünde kararı olduğu şifahi bilgiyi almamız üzerine buradaki yaptığımız görüşmede; öncelikle böyle bir kararın hukuka aykırı, inanca, gelenek göreneklere saygısızlık olduğunu belirterek böyle bir yasak getiremeyeceklerini ifade ettik.

“Öte yandan; içeride yapılacak törene hiçbir hukuki karar ve işlemle müdahale edemeyeceklerini; her kişinin kendi inanç ve geleneklerine göre defnedilme hakkı olduğunu, sokak başlarını kapatarak tören-anma yapmak isteyenlerin engellenmesinin, İbrahim’in inanç ve geleneklerine göre defnedilme hakkının engellenmesi olduğu uyarısında bulunduk.

“Grup Yorum üyeleri Dilan Poyraz ve Eren Erdem’in de gözaltında olduğu bilgisi verildi.”

“Müvekkilimiz İbrahim Gökçek’in cenazesine katılmak istedikleri için Cengiz Şahin ve Dursun Şahin’in de gözaltına alındığı bilgisi verildi.”

“Avukatlarımız Didem Baydar Ünsal ve Seda Şaraldı Gazi Cemevi’nde morgun önünden gözaltına alındılar.”

“Ayrıca Stajyer Avukat Doğa İncesu da cemevinden gözaltına alındı.”

“Grup Yorum üyesi müvekkilimiz Fırat Kıl, Dilan Ekin morg kapısı önünden gözaltına alındılar.”

“İbrahim Gökçek’in babası Ahmet Gökçek gözaltına alındı.”

“Müvekkilimiz Bakican Işık gözaltına alındı.”

 

Kaynak: Mezopotamya Ajansı 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal