İBB’nin Taksim’de kurduğu sergi platformu için kaldırma kararı alındı

İBB’nin Taksim’de kurduğu sergi platformu için kaldırma kararı alındı

İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Taksim Meydanı’nda açtığı sergi platformunu kaldırma kararı alındı. 7 Şubat’ta alınan kararın 10 Şubat’ta İBB’ye gönderildiği ortaya çıktı. Sergi 15 gün içinde kaldırılmadığı takdirde suç duyurusunda bulunulacak.

Medyascope’tan Fırat Fıstık’ın haberine göre, İBB, 15 Şubat’ta “İstanbul Meydanlarına Kavuşuyor” projesi kapsamında Taksim Meydanı’na “Kavuşma Durağı” adıyla bir sergi platformu kurmuştu. Taksim Meydanı’nı yeniden düzenlemek için başlatılan süreç, 13 Mart’ta yapılacak Taksim Çalıştayı ile devam edecek. Ancak Taksim Meydanı’na konulan sergi platformu için İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 7 Şubat’ta kaldırma kararı aldığı ortaya çıktı. Kurul yazısında, İBB’nin bu uygulamayı izin almadan gerçekleştirdiği, kaldırılmadığı takdirde suç duyurusunda bulunulacağı açıklandı.

Kurul, kaldırma işleminin 15 gün içinde gerçekleşmesi yönünde karar alırken, kararın 10 Şubat’ta İBB’ye iletildiği belirtildi. Kurul, sergi platformuyla birlikte yine Taksim Meydanı’nda bulunan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın kurduğu Dijital Gösterim Merkezi çadırının da kaldırılmasını kararlaştırdı.

Çarşamba günü forum düzenlenecek

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, dün Taksim’deki platformu ziyaret etmiş ve şunları söylemişti:

“Taksim Meydanı, İstanbul’daki meydanlar arasında çok özel bir öneme sahip, kalbi gibi. İstanbul’un birçok olayına tanıklık etmiş, bazen isyana, bazen kutlamaya, bazen şenliğe, şölene. Ama biz, meydanların artık iyi şeyleri anımsatmasını istiyoruz. Bu bakımdan yarışma süreçleri tasarladık. Yarışmaların da vatandaşların gözü önünde olması, puanlamalarının burada yapılması, bu platform ile Taksim’e, sürece biraz daha yukarıdan bakabilme imkanı sağlamak; yukarıdan aşağıya ne oluyor, ne bitiyor, yani yaşanılıyor mu yaşanmıyor mu şehrin kalbi dediğimiz nokta, ona bakmak… Bu bağlamda önemli.”

Platformda şu anda, “İstanbul’un Kalbi Taksim” adlı sergi İstanbullular’ın ziyaretine açık.

Meydanın geleceğini konuşmak için çarşamba günü 15.30’da İBB yöneticilerinin de katılacağı forum düzenlenecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal