İBB’den özel tiyatrolara destek projesi: ‘İstanbul’da Perdeler Kapanmasın’

İBB’den özel tiyatrolara destek projesi: ‘İstanbul’da Perdeler Kapanmasın’

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Daire Başkanlığı, koronavirüs pandemisi döneminde zor zamanlar geçiren özel tiyatrolara destek projesi başlattı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun duyurduğu, “İstanbul’da Perdeler Kapanmasın” adlı proje kapsamında seyircisiyle buluşamayan ve çalışmalarını İstanbul’da sürdüren tiyatro emekçileri desteklenecek.

1 Mart 2020 tarihinden önce kurulmuş ve en az iki oyun oynamış olan, İstanbul’da faaliyet gösteren tüm özel tiyatroların başvurabileceği projede, pandemi sürecinde İBB’den destek alamamış tiyatrolar öncelikli olarak tercih edilecek.

Başvurular 22 Nisan’da, saat 23.59’da sona erecek. Proje hakkında daha detaylı bilgi edinmek ve başvuruda bulunmak için şuraya bakılabilir.

‘Özel tiyatrolarımıza önemli bir destek projesi başlatıyoruz’

İmamoğlu, sosyal medyadan yayımladığı videoda proje kapsamında tiyatro sanatçılarının başvuru yaparak, İBB’nin tahsis edeceği belirli açık alanlarda veya dijital mecralarda performanslarını sergileyebileceklerini söyledi.

İmamoğlu’nun açıklaması şöyle:

“Sevgili İstanbullular, değerli tiyatro sanatçıları; İstanbul yüzyıllardır sanatın merkezi olmuş, yalnızca Türkiye’nin değil; dünyanın en önemli tiyatro festivalleri ve performansları şehrimizde hayat bulmuştur ancak; pandemi nedeniyle uzunca bir süredir tiyatrolar seyircilerle buluşamıyor ve ne yazık ki tiyatro sanatçılarımız büyük zorluklar içinde yaşıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, olarak salgın döneminde zor zamanlar geçiren özel tiyatrolarımıza önemli bir destek projesi başlatıyoruz.”

‘İstiyoruz ki bu kadim şehirde perdeler kapanmasın’

Tiyatroların salgın döneminde büyük zorluklar geçirdiğine dikkat çeken İmamoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İstiyoruz ki, bu kadim şehirde perdeler kapanmasın. İstiyoruz ki sanatçılarımız oyunlarını İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin tahsis edeceği güvenli alanlarda veya dijital mecralarda sergileyebilsin. Buna karşılık olarak da belediyemiz kendilerine destek olabilsin. Bu projeyle binlerce yıldır insan medeniyetinin önemli bir parçası olan tiyatroya destek olabilirsek, ne mutlu bize” dedi.

‘İster açık havada ister sanal mecrada’

İmamoğlu, konuşmasının sonunda sanatçılara sesledi:

“Oyunlarını İstanbullularla paylaşmak isteyen değerli tiyatro sanatçılarımız, hemen sitemize girin ve kriterlerimize uygun şekilde başvurunuzu yapın. Güzel İstanbulumuzda alkış sesleri yeniden yükselsin. İster açık havada ister sanal mecrada.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal