İBB Başkanı İmamoğlu: ‘Sotheby’s’deki müzayededen 9 Kuran-ı Kerim ve elyazmaları aldık’

İBB Başkanı İmamoğlu: ‘Sotheby’s’deki müzayededen 9 Kuran-ı Kerim ve elyazmaları aldık’

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İngiltere’de ünlü müzayede evi Sotheby’s tarafından yapılan mezatta 9 Kur’an-ı Kerim ve elyazmaları aldıklarını duyurdu.

Sotheby’s müzayede evi, bugün düzenlediği mezatta Osmanlı padişahı Kanuni Sultan Süleyman ve kızı Mihrimah Sultan’ın portrelerinin yanı sıra 183 eserden oluşan “İslam Dünyası ve Hindistan Sanatları” başlıklı koleksiyonu da satışa sundu.

Başkan İmamoğlu, İBB’nin müzayededen aldığı eserleri sosyal medya hesabından duyurdu. İmamoğlu, “Bugünkü müzayedede, paha piçilmez 9 Kur’an-ı Kerim ve elyazmalar satın aldık. Zuhruf Suresi’nin yer aldığı 1200 yıllık, Maide Suresi’nin yer aldığı 1100 yıllık, 5 surenin yer aldığı 700 yıllık Kur’an-ı Kerim sayfaları, Mesnevi ve Bahaeddin Veled’in İbtidâ-Nâme’si artık İstanbul’un” yazdı.

İBB, daha önce de Fatih Sultan Mehmet’in 1480 yılında yapılan orijinal portresini, Londra’daki Christie’s müzayede evi tarafından yapılan mezatta 7 milyon 923 bin liraya satın almıştı.

Venedikli ressam Gentile Bellini’nin atölyesinden çıkan, Fatih Sultan Mehmet’in kendi döneminde yapılıp günümüze gelebilmiş üç orijinal portesinden biri olan tablo, Saraçhane’deki İBB binasında 6 Ekim 2020’de sergilenmişti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 yorum

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal