Hrant Dink Vakfı’na tehdide 26 yıl hapis istemi

Hrant Dink Vakfı’na tehdide 26 yıl hapis istemi

Savcılık, Hrant Dink Vakfı’nı tehdit eden şüpheli Hüseyin Ateş hakkında imzasız mektupla tehdit suçundan 26 yıla kadar hapis talep etti.

Hrant Dink Vakfı’na mail yoluyla tehdit içerikli mesaj gönderilmesine ilişkin tutuklu iki şüpheli hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında, Hrant Dink Vakfı’na yönelik tehdit mesajlarıyla ilgili şüpheliler Hüseyin Ateş ve Ersin Başkan hakkında ‘ “zincirleme şekilde imzasız mektupla veya özel işaretle tehdit” suçundan iddianame hazırlandı.

İddianamede, aralarında Hrant Dink Vakfı’nın yönetim kurulu başkanı, üyeleri ve yöneticileri ile avukat Fethiye Çetin’in de bulunduğu dokuz kişi müşteki olarak yer aldı.

Tutuklu şüpheli Hüseyin Ateş’in 27-28 Mayıs’ta Hrant Dink Vakfı’na yönelik gönderdiği iki e-posta ile Instagram paylaşımına yaptığı yorumda tehdit mesajlarının yer aldığı belirtilen iddianamede, diğer tutuklu şüpheli Ersin Başkan’ın da 30 Mayıs’ta Hrant Dink Vakfı’na yönelik e-posta yoluyla tehdit mesajları gönderdiği ifade edildi.

İddianamede, şüpheli Hüseyin Ateş hakkında üç kere olmak üzere zincirleme halinde ‘tehdit’ suçundan 7 yıl 6 aydan 26 yıl 3 aya kadar, diğer şüpheli Ersin Başkan hakkında da yine zincirleme halinde ‘tehdit’ suçundan 2 yıl 6 aydan 8 yıl 9 aya kadar hapis cezası istendi.

Şüpheliler hakkındaki iddianame, İstanbul 56. Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

Öte yandan, müştekilerin vekili tarafından savcılığa bir mektup teslim edildiği, yapılan araştırmada mektubun okunamadığı belirtildi. Bu mektup ve zarf içeriği ile gönderen kişinin tespiti için, şüphelilerin muhtemel başka kişilerle ilişki ve irtibatlarının bulunup bulunmadığı hususunun da başka bir soruşturma üzerinden araştırıldığı öğrenildi.

 

Kaynak: Sputnik 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal