Hong Kong’da kaybolan kitapçılardan ikisi evine döndü

Hong Kong’da kaybolan kitapçılardan ikisi evine döndü

Cheung Chi-ping, patronu Lui Por’un serbest bırakılmasından iki gün sonra evine dönebildi ancak üç yayımcı daha Çin’de alıkonulmuş halde.

Polisin yaptığı açıklamaya göre, Çin’de alıkonulan beş kitapçıdan biri evine geri döndü.

Ekim ayında Shenzen’deki akrabalarını ziyaret ederken kaybolan Cheung Chi-ping, patronu ve Mighty Current yayınevinin yöneticilerinden Lui Por’un Hong Kong’a dönmesine izin verilmesinden iki gün sonra serbest bırakıldı. Mighty Current, Çin hükümetine ve Komünist Parti’ye yönelik eleştirel kitaplar yayımlıyor ve çalışanların kaybolmasından önceki hafta sonu, Çin başkanı Şi Cinping’in özel hayatına dair bir yayın basıyorlardı.

Her iki vakada da, Hong Kong polisi yayıncıların evlerine döndüğüne dair bir açıklama yayımladı. Polise göre, her iki yayıncı da polis ya da devletten daha fazla desteğe ihtiyaç duymadıklarını belirtti.

Yayınevinin ve saldırıya uğrayan Causeway Bay Bookstore isimli kitapçının sahibi olan

Gui Minhai ve Lee Bo ile birlikte Lam Wing-kee isimli çalışanları halen kayıp. İsveçli Gui Minhai, ekim ayında Tayland’da yaptığı tatilin hemen sonrasında kayboldu. Ocak ayında televizyonda da gösterilen, göz yaşları içerisinde yapılan bir “itiraf”la, 2004 yılında bir araba kazası yapıp kaçmasından ötürü duyduğu vicdan azabı sonrası, gönüllü olarak Çin’e döndüğünü söyledi.

Daha önce Hong Kong topraklarında kaçırılmaktan korktuğunu söyleyen İngiltereli Lee Bo da kaybolması sonrası televizyona çıkarak, “bir soruşturmaya” yardım etmek için “kendi arzusuyla” Çin’e döndüğünü ve İngiltere vatandaşlığını da reddettiğini açıkladı. Resmi bir açıklamaya göre, geçtiğimiz hafta gizli bir yerde Hong Kong polisiyle buluşan Lee Bo, polisin yardımına ihtiyacı olmadığını söyledi.

Mighty Current yayınevinin ve Causeway Bay Bookstore kitapçısının diğer üç çalışanı da televizyona röportaj vererek, Çin’e “yasadışı kitap ticareti” yapmak suçundan alıkonulduklarını, 2014 yılından beri izin belgesi olmaksızın 4000 civarında kitabı Hong Kong’dan Çin’e ulaştırdıklarını açıkladılar.  

Hong Konglu bağımsız yayıncı Bao Pu bu hareketin, “Çinli yetkililerin kitabevi olayının etkisini en aza indirmek ve her şeyi mümkün olduğunca hızlı bir biçimde halının altına süpürmek istemelerinin” bir sonucu olduğuna inandığını söyledi.   

Kaynak: The Guardian

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal