Hollywood’un ırkçılığı: Oscar çok beyaz

Hollywood’un ırkçılığı: Oscar çok beyaz

Oscar adayları açıklanır açıklanmaz, geçen senenin tartışma yaratan etiketi bir kez daha popüler oldu: #OscarsSoWhite (Oscarlar Çok Beyaz)

Bu etiket, avukat, blogger ve sosyal medya uzmanı April Reign tarafından yaratıldı ve geçtiğimiz sene beyaz olmayan tek bir kişinin bile oyunculuk dallarında aday gösterilmemesi ve siyah sivil haklar mücadelesini anlatan “Selma”nın adaylıktan dışlanması üzerine yaygınlaştı. Bu sene, Oscar yine aynı masalı okuyor: Oyunculuk ödüllerindeki tüm adaylar beyaz.

Üstelik bu sene birden fazla ihtimal vardı: Listeleri sarsan biyografik hip-hop filmi “Straight Outta Compton”; eleştirmenlerin favorisi, Idris Elba’nın oynadığı “Beasts of No Nation”; ve en çok alkışlanan, Ryan Coogler’ın yazıp yönettiği ve  Michael B. Jordan’ın oynadığı “Creed”. Bu sene Altın Küre’ye aday olan Will Smith’in tartışmalı futbol filmi “Concussion” Oscar’da yarışma dışı kaldı. “Tangerine” ve “Chi-Raq” gibi filmler de ayrıca eleştirmenlerden övgü aldı ancak adaylıklarda adlarına rastlanmıyor. 

Sinema tarihçisi Mark Harris,  “Creed” ve “Straight Outta Compton”ın tamamen görmezden gelinmediğine, adaylıklarının beyaz yazar ve oyuncularına gittiğine dikkat çekiyor. Altın Küre kazanarak fark atan Sylvester Stallone, “Creed”de Rocky Balboa rolünü yeniden ele alarak “en iyi yardımcı erkek oyuncu” adaylığı kazanırken, Jonathan Herman ve Andrea Berloff da “Straight Outta Compton” ile “en iyi özgün senaryo” dalında aday gösterildi. Harris’e göre, 1998 yılından beri ilk kez iki yıl üst üste tek bir siyah oyuncu bile aday gösterilmedi. 

Peki bu nasıl oldu? Adaylıklara kimin karar verdiğine baktığımızda, bu sorunun cevabı ortaya çıkıyor. NAACP (National Association for the Advancement of Colored People) perşembe günü bir açıklama yaparak beyaz olmayan insanların Oscar listelerinde görmezden gelinmesini eleştirdi ve Akademi jürisini “cinsiyet ve ırk açısından çeşitlilikten yoksun sanatçıların dahil olduğu özel bir kulüp” olarak nitelendirdi. Los Angeles Times’ın 2014’te yaptığı bir araştırmaya göre, Akademi üyelerinin yüzde 93’ü beyaz ve yüzde 74’ü erkek. 

“Her ne kadar farklı gruplardan bir avuç sinemacı Akademi’ye davet edilse de, bu kurum ne küresel dünyanın çeşitliliğini, ne de sinemaya giderek endüstriyi destekleyen insanları temsil ediyor” denilen açıklama, Kuzey Amerikalı sinema izleyicilerinin yüzde 51’inin beyaz olmadığını hatırlattı. 

“Sırf bu rakamlar bile beyaz olmayanların Hollywood’la ilişkisinin tutarsızlığını gösteriyor. Erkek ve kız kardeşlerimiz, arkadaşlarımız sinemayı ve sanatı destekliyor ama Akademi Ödülleri beyaz olmayanların yaptığı kayda değer katkıyı nadiren fark ediyor.”

The Post’tan Drew Harwell’in geçen günlerde yaptığı habere göre, etnik ve toplumsal cinsiyetsel çeşitliliğe sahip filmler her ne kadar prestijli ödüller tarafından görmezden geliniyor ve iyi hasılat yakaladıklarında “sürpriz yaptıkları” söyleniyorsa da, aslında bu filmler büyük paralar kazanıyor. Geçtiğimiz sene, Top 100 listesindeki filmlerin karakterlerinin yüzde 73’ü beyazdı. 

Harwell balığın baştan koktuğunu hatırlatıyor, film sektöründeki yöneticilerin çoğu beyaz:  “Bir film stüdyosunun ofisine gittiğimde ortalıkta hiç siyah tip görmüyorum… Kapıdaki güvenlik hariç” diyor yönetmen Spike Lee. “Siyah bir insan için, ABD başkanı olmak film stüdyosu başkanı olmaktan daha kolay.”

Hip-hop grubu N.W.A.’nın yükselişini anlatan “Straight Outta Compton”ın “en iyi film” dalında aday gösterilmemesi, özellikle de tüm endüstriden övgüler topladığı düşünüldüğünde, en büyük sürpriz oldu. Vulture’a göre, en son 2011 yılında “Nedimeler” filmi tıpkı “Straight Outta Compton” gibi hem Oyuncular Birliği, hem Yapımcılar Birliği hem de Yazarlar Birliği Ödülleri tarafından aday gösterilmesine rağmen Oscar’da “en iyi film” dalında aday gösterilmemişti. 

İlginçtir, adaylıkların en çeşitli olduğu kategori “animasyon filmler”: uzun ve kısa metrajlı animasyon film adaylıkları, Şili’den Rusya’ya, Japonya’dan İngiltere’ye, tüm dünyadan filmleri onurlandırdı. 

Bu noktada, Oscar’ın bu seneki sunucusunun, ırk üzerine isabetli yorumlar yapmasıyla meşhur siyah komedyen Chris Rock olduğunu hatırlatmakta fayda var. Yani, 28 Şubat’taki Akademi Ödülleri’nde yapacağı monologda bazı rahatsız edici gerçeklerin dile getirilmesine hazırlıklı olun. 

Kaynak: Washington Post

Hazırlayan: Haziran Düzkan

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal