Hititlerin ve arkeolog John Garstang’ın ayak izleri

Hititlerin ve arkeolog John Garstang’ın ayak izleri

“Anadolu’da John Garstang’ın Ayak İzleri” sergisi İstanbul Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi’nde (ANAMED) açıldı. 10 Ocak’a kadar görülebilecek sergi, ünlü İngiliz arkeolog John Garstang’ın, Hitit uygarlığının Anadolu’daki yerleşimiyle ilgili araştırmalarını odağına alıyor. 

hitit2Liverpool Üniversitesi işbirliğiyle hazırlanan sergide, Liverpool’daki Garstang Arkeoloji Müzesi ile Ankara İngiliz Arkeoloji Enstitüsü arşivlerinden derlenen fotoğraf ve tarihi belgeler yer alıyor.  Serginin küratörlüğünü yine Liverpool Üniversitesi’nde Arkeoloji Bölümü Başkanı Alan M. Greaves üstleniyor.

Sergide Prof. Garstang’in Türkiye’de 1907 yılında başladığı Anadolu Yüzey Araştırması sırasında çektiği fotoğraflar temel alınıyor. Garstang, Gaziantep yakınlarındaki Sakçagözü’nde 1908 ve 1911’de olmak üzere iki kez yaptığı kazılarda günümüzde Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergilenen taş kabartmaları gün yüzüne çıkardı. Garstang’ın Anadolu ve Kuzey Suriye yüzey araştırmalarında çektiği fotoğrafları ilk kez eski Hitit İmparatorluğu’nun büyüklüğünün tespit edilmesine katkı sağlamıştı. Ankara’dan Halep’e izlediği yol boyunca ziyaret ettiği SİT alanlarındaki diğer arkeolojik eserleri de belgeleyerek kapsamlı bir arşiv oluşturan Garstang’in fotoğrafları, Osmanlı döneminde arkeolojik kazı alanlarının, peyzajının ve bölge insanlarına iliştin eşsiz birer kaydını oluşturuyor.

hitit3Ankara İngiliz Arkeoloji Enstitüsü’nün (BIAA) kurucusu olan Garstang’ın kazı defterleri, izin yazışmaları ve ilginç anekdotlarını içeren şahsi notları BIAA Arşivi’nden seçilerek sergiye dahil edildi. Liverpool Üniversitesi’nin 5 yıl boyunca yürüttüğü titiz çalışma ve araştırmaların sonucunda dijitalleştirdiği cam negatiflerden ve albümlerden seçilen fotoğrafların da görülebileceği sergi, arkeoloji ve tarih meraklıları için önemli bir arşivi ilk defa gözler önüne seriyor.

Sergiyle eş zamanlı olarak, Koç Üniversiesi Yayınları tarafından aynı adlı bir de kitap yayımlandı. Serginin küratörü Alan M. Greaves’in yanı sıra Françoise Rutland, Phil Freeman, Bob Miller, Bülent Genç, Nilgün Öz, J.R. Peterson ve Katie Waring’in makalelerinin yer aldığı katalog kitap Türkçe ve İngilizce olarak iki dilli basıldı. 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal