Henüz aşı olmayan 200 sanatçıya, 4 gün boyunca kapalı ortamda prova ve kayıt dayatması

Henüz aşı olmayan 200 sanatçıya, 4 gün boyunca kapalı ortamda prova ve kayıt dayatması

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, TBMM’nin görevlendirdiği yaklaşık 200 sanatçı ve teknik ekibin 4 gün boyunca kapalı ortamda prova ve kayıt programı gerçekleştirileceğini açıkladı. Sanatçılardan herhangi bir Covid-19 testinin istenmediği belirten Hakverdi, “Bu kadar hastalık ve ölüm yetmemiş olacak ki henüz aşı olmayan sanatçılar grubuna provalar ve kayıt görevleri verilmiştir” dedi.

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından görevlendirilen sanatçıları gündeme getirdi. Hakverdi, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle bir soru önergesi de hazırladı.

Hakverdi’nin açıklaması şöyle:

“12-15 Nisan tarihleri arasında Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’na, Devlet Opera ve Balesi Korosu’na, Türk Sanat Müziği Korosu’na, Ankara Arena Spor salonunda prova ve kayıt programı gerçekleştirileceği bildirildi. Söz konusu çalışmanın 4 gün süreceği, bu kayıt ve provalarda yaklaşık 200 sanatçının ve belli sayıda teknik ekibin görevlendirildiği belirtilmiştir. Yapılması planlanan konser programına dâhil olan tüm sanatçılardan ve teknik ekipten şu ana kadar herhangi bir Covid-19 testi istenmemiştir. Diğer taraftan, nefesli çalgıların maskesiz çalındığı göz önüne alınırsa, hastalığın nefes yolu ile herkese bulaş olabilme ihtimali provalara ve kayda katılan tüm sanatçıları ve personeli endişelendirmektedir.”

Hakverdi, “Vaka ve vefat sayısında rekorlar kırılmaktayken söz konusu bu tablonun sorumlusu tıka basa kongreler yapan AKP iktidarıdır. Bu kadar hastalık ve ölüm yetmemiş olacak ki henüz aşı olmayan sanatçılar grubuna provalar ve kayıt görevleri verilmiştir” eleştirisinde bulundu.

’54 bin 740 vaka, 276 vefatın olduğu bir ortamda, bu kadar kalabalık bir konser kaydının yapılmasının sebebi ne?’

CHP’li Hakverdi’nin  Bakan  Ersoy’un yanıtlaması istemiyle yönelttiği sorular şöyle:

1- “7 Nisan 2021 tarihi itibarıyla 54 bin 740 vakanın ve 276 vefatın olduğu bir ortamda, bu kadar kalabalık bir konser kaydının yapılmasının sebebi nedir?

2- Hastalığın bu kadar yaygın olduğu bir ortamda söz konusu kaydın yapılması ne kadar elzemdir?

3- Bakanlığınıza, söz konusu konserin yapılması hususunda herhangi bir kurum ya da kişi tarafından baskı yapılmış mıdır?

4- Özellikle nefesli çalgılar yolu ile provalarda ve kayıtta bulunacak olan tüm sanatçılara ve personele hastalık bulaşması riski bakanlığınız tarafından göz önüne alınmış mıdır?”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal