HBO, ırkçı unsurlar içerdiği gerekçesiyle ‘Rüzgâr Gibi Geçti’ filmini yayından kaldırdı

HBO, ırkçı unsurlar içerdiği gerekçesiyle ‘Rüzgâr Gibi Geçti’ filmini yayından kaldırdı

HBO, “Rüzgâr Gibi Geçti” filmi yayından kaldırdı. Yapılan açıklamada, “Bu tasvirler WarnerMedia’nın değerlerine aykırı” denildi

BirGün’ün BBC’den aktardığı habere göre, dijital platform HBO Max, platformda yayımlanan “Rüzgâr Gibi Geçti” (Gone With The Wind) filmini, içerisinde bulunan kölelik tasvirleri nedeniyle yayın platformunun listesinden çıkarttı.

HBO Max, 1939 yapımı filmin “zamanının bir ürünü” olduğunu ve “o zaman yanlış olan ve bugün yanlış olan” “etnik ve ırksal önyargıları” tasvir ettiğini söyledi.

Açıklamada, “Rüzgâr Gibi Geçti’, kendi zamanının bir ürünü ve maalesef ki o zamanların Amerikan toplumunda yaygın olan etnik ve ırksal yargılamalara sahip. Bu ırkçı tasvirler o zamanlar yanlıştı, günümüzde de yanlış. Açıklama yapmadan bu başlığı yukarıda tutmamızın ve tasvirleri kınamakla yetinmemizin sorumsuzca olacağını düşündük. Bu tasvirler kesinlikle WarnerMedia’nın değerlerinin karşısında” ifadeleri yer aldı.

Aynı adlı romandan uyarlanan 1939 tarihli filmin yayından kaldırılmasının sebebi, siyah karakterlere yaklaşımı nedeniyle ırkçılıkla eleştirilmesi. Film, Georgia’nın kırsal kesiminde dönemin ırkçılığını içeren birçok durumu tasvir ediyor.

Vivien Leigh ve Clark Gable’ın başrolleri paylaştığı filmde siyah kölelerle beyaz efendileri arasındaki ilişkilerin tasviri uzun süre eleştirilmişti.

Filmin uyarlandığı Pulitzer ödüllü romanda, siyah-beyaz eşitliğine karşı çıkan ırkçı Klu Klux Klan örgütü “trajik bir gereklilik” diye tanımlanıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 yorum

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal