Hayatı ters yüz etmek için: 23. İstanbul Tiyatro Festivali

Hayatı ters yüz etmek için: 23. İstanbul Tiyatro Festivali

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından bu yıl 23’üncüsü düzenlenecek olan İstanbul Tiyatro Festivali, “Hayat ters yüz” sloganıyla 13 Kasım-1 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek.

Yurt dışından 12, Türkiye’den 16 olmak üzere toplam 28 tiyatro, dans ve performans topluluğunun 78 gösteriminin seyirciyle buluşacağı festival, Öğrenme ve Gelişim Programı kapsamında okuma tiyatroları, söyleşiler, atölye çalışmaları ve ustalık sınıfları gibi birçok ücretsiz yan etkinliğe de ev sahipliği yapacak.

Festival bu yılında sahne sanatlarının genel kabul edilen kalıplarının sorgulandığı, alışılmışın dışında sahneleme tekniği ve yapısına sahip performanslardan oluşan programıyla “Sahne neresi?” ve “Oyuncu kim?” gibi sorulara yanıt arayacak.

Festivale konuk olan uluslararası yapımlar

Moskova Balesi’nin yedi yetenekli dansçısının yorumuyla sahnelenen “Her Yol Kuzeye Çıkar”, Rusya’nın köklü tiyatrosu Theatre of Nations’ın sahne tasarımıyla dikkat çeken, yeni nesil yönetmeni Maxim Didenko imzalı müzikal “Sirk” ve Ivan Vyrypaev’in Ortadoğu’nun güncel meselelerine farklı yaklaşan eseri “İran Konferansı” festivalde görülebilecek. Çağdaş Rus edebiyatının ‘kurucusu’ kabul edilen Puşkin’in yedi yılda tamamladığı eseri “Yevgeni Onegin”, Rusya’nın köklü Vaktangov Tiyatrosu’nun usta oyuncuları ve Litvanyalı yıldız yönetmen Rimas Tuminas’ın yorumuyla Golden Mask Rusya Sahne Sanatları Festivali işbirliğiyle festival kapsamında seyircisiyle buluşacak.

Çeşitli sanal ve fiziksel oyun biçimlerini kullanarak akıllı telefonlarla oynanabilen bir oyun olan “Being Faust – Enter Mephisto”, festivalin uluslararası konuklarından. Goethe’nin, “Faust” adlı eserinden Benjamin von Blomberg tarafından uyarlanan oyun, Goethe Institut Kore ve Nolgong tarafından tasarlandı.

Belgesel-tiyatro alanında üretim gösteren yönetmenler Anestis Azas ve Prodromos Tsinikoris’in göçmenlik meselesini, Yunanistan’a kadın göçünü, göçmen temizlikçi kadınların karşılaştığı sorunları anlattıkları oyunları “Temiz Şehir”, Marco Martins’in ilkgösterimini İstanbul Tiyatro Festivali’nde gerçekleştirecek oyunu “Kayıp Kimlik”, festivalden yaşam boyu onur ödülü alacak yönetmen Emmanuel Demarcy-Mota’nın Ionesco’nun metinlerinden uyarladığı “Ionesco Dosyası” ve Delphine Ciavaldi’nin “Tarihe Not Düşmek” adlı oyunu da sahnelenecek.

Flaman Kültür Bakanlığı’nın desteğiyle Belçika merkezli Platform 0090 ortaklığında Begüm Erciyas’ın “Seslenen Parçalar” adlı eseri, dans topluluğu Ultima Vez’in “TrapTown” gösterisi ve dansçı ve koreograf Lisbeth Gruwez’in “Daha da Beter ve Beter ve Beter Olacak Arkadaşım” performansı da festival dahilinde.

16 yerli yapım

İstanbul Tiyatro Festivali’nin ortak yapımcılığını da üstlendiği  “Io”, festivalin açılışını yapacak. Oyunun yazar ve yönetmeni Şahika Tekand, sahnede olacak.

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı ve İKSV işbirliğindeki proje kapsamında bir yıl boyunca tiyatro eğitimi alan bölge gençlerinin katılımıyla hayata geçirilen Tuşba Kent Tiyatrosu’nun sahneleyeceği “Dünyanın Ortasında Bir Yer” , Yücel Erten’in sahneye koyduğu Büchner’in iki metni üzerinden yorumlanan Tiyatro Pera yapımı “Barakalar ve Saraylar”, Alman yazarlar Andreas Sauter ile Bernhard Studlar’ın kaleme aldığı ve Kemal Aydoğan’ın sahneye taşıdığı Moda Sahnesi yapımı “Ver Parayı!” Özgül Akıncı’nın yönetiminde sahnelenecek “Kadar” , Philip Ridleyin kaleme aldığı ve Eyüp Emre Uçaray yönettiği “Narin Napalm”, Gülriz Sururi’ye saygı duruşu niteliğindeki “Kaldırım Serçesi “,Talin Büyükkürkciyan, Tolga Tüzün ve Hazal Döleneken’in kendi yarattıkları masallardan yola çıkarak, dans, ses ve görsel sanatların birbiriyle etkileştiği “Bak Sen!”,  Özen Yula’nın kaleme aldığı “Sahibinden Kiralık”  festival kapsamında sahnelenecek.

Wajdi Mouawad’ın 1975-1990 arasında yaşanan Lübnan İç Savaşı’nı anlatan “Yangınlar”ından yönetmen Murat Daltaban’ın yorumuyla Ceren Ercan’ın kaleme aldığı “Türkiye Üçlemesi”nin üçüncü oyunu olan “Tahran Rüyası” ise Mark Levitas rejisiyle okuma tiyatrosu olarak festival seyircisiyle buluşacak.

Dansçı Ekin Tunçeli’nin konsept ve koreografisi kendisine ait olan performansı “bir şey” ve dans sanatçıları Su Güzey ve Evrim Akyay’ın “kedi kedi” dans gösterileri de görülebilecek.

Genco Erkal’ın 60. sanat yılı

Festivalin yerli yapımlar ayağında Dostlar Tiyatrosu’nun 50. ve Genco Erkal’ın 60. sanat yılı “Yaşamaya Dair”, “Bir Delinin Hatıra Defteri” ve “Merhaba” oyunlarıyla kutlanacak.

Onur ödülleri

Bu sene yazar, tiyatro oyuncusu ve yönetmen Ferhan Şensoy, sahne tasarımcısı Metin Deniz ve yönetmen Emmanuel Demarcy-Mota’ya festivalin onur ödülleri verilecek.

‘Birlikte Konuşalım’

Festivalde bu yıl, Habitus Kitap’tan Emrah Yaralı ve gazeteci Bahar Çuhadar’ın katkılarıyla “Birlikte Konuşalım” başlıklı söyleşi serisi yapılacak. 24 Eylül akşamı 19.00’da yapılacak olan seri, festivalin katılımcısı olan yerli tiyatro topluluklarından temsilcilerin katılımıyla düzenlenecek Festival oyunlarını derinlemesine incelemek ve yeni konuşma alanları açmak üzere festival oyunlarından hareketle geçmişten günümüze zamanı, mekânı, şimdi ve geleceği, sahneyi, izleyiciyi, doğaçlamayı, metni, ödenekliyi, bağımsızı, çerçeveyi, hemzemini, hayalleri, gerçekleri, hayatı, tiyatroyu tersyüz edecek konuşmalar ücretsiz olarak İKSV Alt Kat’ta gerçekleştirilecek.

Bu yıl Yeditepe Üniversitesi desteğiyle hayata geçecek Öğrenme ve Gelişim Programı’nda da okuma tiyatroları, söyleşiler, atölye çalışmaları ve ustalık sınıfları gibi etkinlikler gerçekleştirilecek. Etkinliklerin tamamı ücretsiz olarak yapılacak.

Festivalin biletleri 14 Eylül cumartesi 10.30’dan itibaren Biletix satış kanallarından ve ana gişe İKSV’den (10.30 -18.00 saatleri arasında) satışa sunulacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal