Hayao Miyazaki’nin yaratım sürecine odaklanan belgesel, ücretsiz erişime açıldı

Hayao Miyazaki’nin yaratım sürecine odaklanan belgesel, ücretsiz erişime açıldı

Animasyon sanatının en büyük ustalarından Hayao Miyazaki’nin yaratım sürecine odaklanan “10 Years with Hayao Miyazaki” belgeseli, çevrimiçi ortamda ücretsiz erişime açıldı.

1988 yapımı “Komşum Totoro” (Tonari no Totoro), 2001 yapımı “Ruhların Kaçışı” (Sen to Chihiro No Kamikakushi) ve 2004 yapımı “Yürüyen Şato” (Hauru no Ugoku Shiro) gibi filmlerin usta yönetmeni Hayao Miyazaki’ye odaklanan 2019 yapımı “10 Years with Hayao Miyazaki” belgeseli, aynı zamanda filmin yapımcısı da olan Japonya Ulusal Kanalı NHK’nin web sitesi üzerinden yayımlandı.

Studio Ghibli yapımı filmleriyle Japon anime kültürünü tüm dünyada popülerleştiren Miyazaki’nin yaratım ve çalışma sürecine odaklanan belgesel, her biri 49 dakikalık dört ayrı bölümden oluşuyor.

Yönetmen Kaku Arakawa, daha önce Miyazaki’nin 2013 yılındaki kısa emeklilik dönemi ve sonrasını ele alan 2016 yapımı “Never-Ending Man” (Owaranai hito: Miyazaki Hayao) adlı bir belgesele daha imza atmıştı.

Arakawa’nın son filmi ise 2013 yılının öncesine, Miyazaki’nin gişede de büyük başarı yakalayan filmlerinden 2008 yapımı “Küçük Denizkızı Ponyo” (Gake no ue no Ponyo) ve  yönetmenin son uzun metrajı 2013 yapımı “Rüzgâr Yükseliyor”un (Kaze Tachinu) yaratım sürecine odaklanıyor.

Film boyunca usta yönetmenin karakter yaratma ve yeni dünyalar hayal etme sürecine dair fikirlerini dinliyor ve bu sihirli sürece eşlik ediyoruz.

İlk bölüm şuradan izlenebilir.

 

Kaynak: Altyazı 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 yorum

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal