Hattuşa’nın 3 bin 500 yıl önceki hali sanal gerçeklikle ziyarete açıldı

Hattuşa’nın 3 bin 500 yıl önceki hali sanal gerçeklikle ziyarete açıldı

Çorum’un Boğazkale ilçesindeki Hattuşa antik kentinin 3 bin 500 yıl önceki halinin sanal gerçeklikle gezilebilmesi için hazırlanan projenin ilk etabı faaliyete geçirildi.

AA‘dan aktarılan haberlere göre, UNESCO Dünya Kültür Mirası ve Dünya Belleği listelerindeki tek antik şehir olan Hattuşa’nın tanıtılması amacıyla Boğazkale Kaymakamlığınca çalışma yürütülüyor.

Kaymakam Yunus Ataman’ın girişimleriyle hayata geçirilen ve tarihi kentin 3 bin 500 yıl önceki halinin cep telefonu uygulaması üzerinden gezilmesi ve bilgi sahibi olunması amacıyla hazırlanan “sanal gerçeklik” projesinin ilk etabı tamamlandı.

Telefonlara indirilecek uygulama ile Büyük Tapınak bölgesinin 35 asır önceki halini üç boyutlu ortamda gezerek, yapı ve eserler hakkında bilgi alınabilecek. Aslanlı Kapı, Yer Kapı ve Kral Kapı başta olmak üzere 10 noktada daha hayata geçirilecek sanal gerçeklik uygulaması sayesinde, Hititler’e 450 yıl başkentlik yapan Hattuşa’nın tamamının üç boyutlu ortamda gezilmesi hedefleniyor.

Kaymakam Ataman, bölgede 114 yıldır arkeolojik kazıların devam ettiğini hatırlatarak, kazılar neticesinde kentin büyük bir bölümünün gün yüzüne çıkarıldığını ancak yapıların kerpiç kullanılarak inşa edilmesi sebebiyle günümüzde sadece temellerinin göründüğüne dikkati çekti.

Ataman, şöyle devam etti:

“Ziyaretçilerimiz ilgili uygulamayı telefonlarına indirerek tapınak bölgesini üç boyutlu görebilecek ve içini gezebilecek, uygulamada bulunan seslendirmelerle yapının tarihine ve özelliklerine dair bilgi sahibi olabilecek. Projenin devamında aslanlı kapı, yer kapı, kral kapı başta olmak üzere 10 noktada bu uygulamayı faaliyete geçirmek istiyoruz. Yozgat yolu üzerindeki Yıldız Tepesi mevkisinde hazırladığımız seyir terası projesine de bu teknolojiyi ekleyerek tüm tarihi kentin 3 bin 500 yıl önceki haliyle görülebilmesini sağlayarak çalışmayı tamamlamak istiyoruz.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal