Hasankeyf’te koruma altında olan tarihi Küçük Saray sulara gömüldü

Hasankeyf’te koruma altında olan tarihi Küçük Saray sulara gömüldü

Ilısu Barajı nedeniyle sular altında bırakılan tarihi Hasankeyf’te 900 yıllık Küçük Saray, sızıntı nedeniyle suya gömüldü.

Mezopotamya Ajansı’ndan Metin Yoksu’nun haberine göre, Ilısu Barajı nedeniyle sular altında bırakılan tarihi Hasankeyf’te tarihi alanlar, koruma adı altında “enjeksiyon” yöntemiyle betonla kaplandı. Onlarca mağara betonla kapatılırken, Raman Dağı’ndan getirilen kireç özelliğine sahip kaya parçaları ile kale duvarlarının etrafı betonla örüldü. Alındığı ileri sürülen önlemlere rağmen koruma altında olan 900 yıllık Küçük Saray sızıntı sonucu suya gömüldü.

Eyyubiler dönemine ait yaklaşık 900 yıllık tarihi bulunan Küçük Saray’ı su basması ile birlikte durumun Kültür Bakanlığı’na bildirilmesi üzerine saray ve çevresinde inceleme başlatıldı. Edinilen bilgiye göre, suyun betona gömülen kısımlardan sızdığı belirtildi.

Küçük Saray’a sızan baraj sularının Şap Vadisi tarafından sızmış olabileceği tahmin edilirken, bu alanın Raman Dağı eteklerinde getirilen kaya parçaları ile doldurulduğu ve burada çökmeler meydana geldiği kaydedildi.

Zarar bilinmiyor

Küçük Saray ve Saha Vadisi’nde meydana gelen su sızmaları yerinde kontrol edildi. Su sızması gözle görülürken, saray etrafında ise yetkililerin su tahliye işlemleri devam ediyor. Bakanlık yetkililerinin de incelemelerde bulunduğu ifade edilirken, sarayda zarar oluşup oluşmadığı konusunda ise herhangi bir bilgiye ulaşılamadı.

Barajda yaşanan su sızmasının nedenleri arasında kayaların yapısı yer alırken, dolgu malzemesi olarak kullanılan kireçli taşların su sızdırması durumunda daha büyük tehlikeler meydana gelebileceği ifade ediliyor.

Geçen yıl Saha Vadisi’nin iç kısımlarında yağmur suları, kaya parçaları nedeniyle nehre ulaşamadığı için su birikintisi meydana gelmiş ve sular uzun bir süre sonra kayaların arasından sızarak El-Rızk Camii çevresinden nehre ulaşmıştı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal